Zavrieť

Porady

Účtovníctvo v lekárni

Účtujem lekáreň v jednoduchom účtovníctve. Ako správne zúčtovať príjmy za recepty? Všetky príjmy za recepty sú evidované ERP a sú oslobodené od dane. Lekáreň vystaví fa za lieky zdravotnej poisťovni. Faktúra nie je daňovým dokladom pre DPH nakoľko tam nesmie byť vyčíslená DPH čiže pre zdravotnú poisťovňu fakturuje lekáreň za lieky cenu s DPH. Zdravotná poisťovňa vystaví k tejto faktúre svoju faktúru za recepty v sume 15,- SK za recept a o túto sumu si poníži platbu za faktúru za lieky. Mám z toho absolútny guláš ako správne zúčtovať tých 5,- sk za jeden recept čo ostáva lekárni a ako správne zúčtovať DPH z liekov ktoré má plne alebo čiastočne hradiť zdravotná poisťovňa. Má s tým niekto skúsenosť? Vopred ďakujem za radu.
Usporiadat
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
GejzaH
Od doby, keď sa táto diskusia o účtovanie lekárne otvorila už uplynulo veľa času a nazbierali sa aj nejaké skúsenosti a reakcie daňových orgánov na špecifiká lekárne. Myslím si, že daniari v tom dodnes nemajú jasno, čo kontrola, to iné požiadavky a predstavy o tom, čo a ako má byť zdanené a odpočítané. Keď sa zamyslíme v duchu zákona o DPH koeficientom krátiš tie vstupy, na ktoré na výstupe neuplatníš DPH. Môj osobný názor je, že u nákladov, ktoré súvisia s prevádzkou lekárne nevieš jednoznačne určiť, ktorá faktúra, alebo ktorá nákladová položka sa nezúčastní na príjmu 5 Sk za recept. Z tohto dôvodu by sa mali všetky vstupy vrátene nakúpeného lieku a zdravotného materiálu krátiť koeficientom.
Iná vec je doplnkový sortiment, lebo ten vždy predávaš za hotovosť a nikdy na recept, preto negeneruje nezdanený príjem na výstupe (myslím DPH). Aj keď niektoré kontroly s týmto názorom nesúhlasia.
V konečnom dôsledku, keď sa jedná o lekáreň bez iných príjmov ako predaj lieku, ten koeficient už po minulom roku by mal byť rovný 1.00. Tým pádom máš po starostiach. Mám ale jednu lekáreň, ktorá vo svojej budove prenajíme kancelárie a ordinácie, nájomné bez DPH. Tam už môže dojsť k tomu, že nájomné sa podiela vyšším percentom na príjmoch a ten koeficient klesne pod 1.00.
Ešte poprosím o pomoc:
Ak som si vypočítala odhadovaný koeficient, vyšiel mi 0,993 - teda po zaokrúhlení nie 0,99 ale 1 ?
Tržba po odrátaní oslobodených 800 000 deleno
Tržba s oslobodenými 806 000 - ak to dobre rátam...

Preto že sa zaokrúhli by mal byť 1 ?????

0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Tweety
Nič nepovedali nové, všetko je presne opísané v zákone o DPH.
veď práve....
0 0
jjaja jjaja

jjaja je offline (nepripojený) jjaja

Neviem sa stále orientovať v problémovom účtovníctve lekárne v JÚ,hľadám literatúru, školenie, konzultujem aj na DÚ, ale stále mi nie je jasné,či správne účtujem.Jedná sa mi najmä o DPH. Dočítala som sa v
príspevkoch,že na fakturách voči poisťovniam nesmie byť uvedená DPH.
Lekáreň,ktorú účtujem na fa uvádza DPH a tiež aj na dobropisoch.
Kontrola DÚ nám toto nevytkla.Mám teraz dokonalý zmätok v tom,či
správne odvádzame DPH, kedže na výstupe mám DPH z faktúr voči
poisťovniam a DPH z tržieb reg. pokladníc.Je to správne? Nie je to 2x?
Hľadám odborného poradcu.Ďakujem.jjaja
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
jjaja
Neviem sa stále orientovať v problémovom účtovníctve lekárne v JÚ,hľadám literatúru, školenie, konzultujem aj na DÚ, ale stále mi nie je jasné,či správne účtujem.Jedná sa mi najmä o DPH. Dočítala som sa v
príspevkoch,že na fakturách voči poisťovniam nesmie byť uvedená DPH.
Lekáreň,ktorú účtujem na fa uvádza DPH a tiež aj na dobropisoch.
Kontrola DÚ nám toto nevytkla.Mám teraz dokonalý zmätok v tom,či
správne odvádzame DPH, kedže na výstupe mám DPH z faktúr voči
poisťovniam a DPH z tržieb reg. pokladníc.Je to správne? Nie je to 2x?
Hľadám odborného poradcu.Ďakujem.jjaja
Možno Ti pomôže tabuľka - prikladám - ja som si ju spravila aby som mala v tržbách jasno.
Tržby RP - obsahuje ako keby 2 časti:
a to1,časť - tržby RP a potom sumár s tržbami aj s fakturáciou.
Tak som si to rozdelila, a účtujem do DPH tržby v hotovosti cez RP, - to je jedna časť ,
ale potom do DPH musíš účtovať i jednotlivé odoslané faktúry na poisťovne tak ako vidíš v tabuľke a až celkový sumár na páske dáva vlastne tržby aj s faktúrami - ale to je len informačne, ale tieto nemôžeš zaúčtovať jednou sumou v hotovosti.
Jednoducho z pásky účtuješ 1. časť - hotovosť
2, časť - faktúry po dokladoch
a sumár na páske Ti dáva obraty spolu aj s faktúrami.
Ak si ten posledný sumár dávala v hotovosti nie je to dobre - v hotovosti dávaj len to čo si skutočne v hotovosti prijala.
No popozeraj tabuľku - pozor na vzorce, neviem či som to vysvetlila dosť jasne.
A nezabudnúť na oslobodené - (recepty) - z toho nám vyplýva koeficientovanie vstupu!
0 0
jjaja jjaja

jjaja je offline (nepripojený) jjaja

Veľmi by mi pomohlo,keby ste mi mohol poslať metodiku účtovania lekárne,
keď máte len v PÚ, pokusím sa to preložiť do JÚ.Používam program FENIX,
ale nie veľmi sa mi pozdáva.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
jjaja
Veľmi by mi pomohlo,keby ste mi mohol poslať metodiku účtovania lekárne,
keď máte len v PÚ, pokusím sa to preložiť do JÚ.Používam program FENIX,
ale nie veľmi sa mi pozdáva.
bohužiaľ, také by som uvítala aj ja - som ona. Metodiku nemám vypracovanú, Tvoj SW nepoznám, ja ju robím v PU OMEGA - ale princíp musí byť rovnaký čo sa DPH týka - tak viem pomôcť len s tými tržbami - naozaj si pozri tú tabuľku...
0 0
GejzaH GejzaH

GejzaH je offline (nepripojený) GejzaH

Programátor, obchodný zástupca konzultant a implementačný partner pre ľudské zdroje, ekonomiku a logistiku ...viac
Odborného poradcu v tejto republike nenajdeš, všetci sa v tom len motáme. Podľa môjho názoru na faktúre pre poisťovňu a ani na dobropise by nemala byť uvedená DPH, já vo svojom softe tam ani neuvádzam, a takisto mi zatiaľ žiadna kontrola nevytkla, bolo ich ak sa nemýlim aspoň päť. Vychádzam z toho, že podľa zákona o DPH daň sa uplatňuje voči príjemcovi plnenia. A v tomto prípade poisťovňa žiadne plnenie neprijala. Plnením v tomto prípade sa považuje vydanie lieku pacientovi, dňom dodania deň, keď tú krabicu pacient chytil do ruky. To je ten problém, o ktorom tu diskutujeme viac ako rok, a už som to niekoľkokrát analyzoval.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
GejzaH
Odborného poradcu v tejto republike nenajdeš, všetci sa v tom len motáme. Podľa môjho názoru na faktúre pre poisťovňu a ani na dobropise by nemala byť uvedená DPH, já vo svojom softe tam ani neuvádzam, a takisto mi zatiaľ žiadna kontrola nevytkla, bolo ich ak sa nemýlim aspoň päť. Vychádzam z toho, že podľa zákona o DPH daň sa uplatňuje voči príjemcovi plnenia. A v tomto prípade poisťovňa žiadne plnenie neprijala. Plnením v tomto prípade sa považuje vydanie lieku pacientovi, dňom dodania deň, keď tú krabicu pacient chytil do ruky. To je ten problém, o ktorom tu diskutujeme viac ako rok, a už som to niekoľkokrát analyzoval.
Môj klient fakturuje poisťovniam s DPH, každá má pridelené SKxxxxx a to na základe SW ktorý je na to stavaný (údajne sú to odborníci presne na túto problematiku) im spracováva tržby a vyhadzuje faktúry, aj ich už odposlal a ani jediná sa mu nevrátila...., tak teda fakt neviem prečo bez DPH??? - iba recepty sú oslobodené... , čo budeme zasa písať dopyt na drsr?
0 0
GejzaH GejzaH

GejzaH je offline (nepripojený) GejzaH

Programátor, obchodný zástupca konzultant a implementačný partner pre ľudské zdroje, ekonomiku a logistiku ...viac
sway
Môj klient fakturuje poisťovniam s DPH, každá má pridelené SKxxxxx a to na základe SW ktorý je na to stavaný (údajne sú to odborníci presne na túto problematiku) im spracováva tržby a vyhadzuje faktúry, aj ich už odposlal a ani jediná sa mu nevrátila...., tak teda fakt neviem prečo bez DPH??? - iba recepty sú oslobodené... , čo budeme zasa písať dopyt na drsr?
Ako som už písal, na túto otázku v tejto republike neexistuje odborník, ani odborný výklad. Musím odporovať výrazu "údajne sú to odborníci presne na túto problematiku". Sú odborníci na riešenie chodu a logistiky lekárne, ale nemusia byť odborníkom na konfrontnú oblasť DPH, ku ktorej sa neodváži ani DRSR.
Jediné, čo som tak poloofociálne videl asi v máji minulého roku bola brožúra vydaná ako materiál k školeniu p. Kováčikovej z DRSR. O tejto problematike sa tam písalo asi pol strany, a ani ona sa neodvážila na viac, než identifikovala pojmy používané v zákone o dph v prostredí lekárne, asi tak ako som napísal vyššie.
To, čo si napísal o oslobodenom plnení, je pravda. Stále ti ale uniká podstata problému: lekáreň zdravotnej poisťovni neposkytla ani suché Ň, preto nemá dôvod uplatniť voči nej dph. Plnenie poskytuje pacientovi, ale voči nemu zase nie vždy môže uplatniť DPH, nedovolí to zákon o zdravotnom poistení. A práve v tomto rozpore je jádro problému, ktorý si každý rieši podľa svojho. Stačí len pozorne si prečítať zákon o dph, hlavne ustanovenia týkajúce sa dátumu dodania, základu dane, výpočtu dane, definície samotného dodania tovaru, náležitosti faktúry (aj pokladničný doklad je faktúra) a premyslieť si, ako to dopadne, keď pacient má recept so spoluúčasťou a vtedy, ak má recept plne hradený poisťovňou.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
GejzaH
Ako som už písal, na túto otázku v tejto republike neexistuje odborník, ani odborný výklad. Musím odporovať výrazu "údajne sú to odborníci presne na túto problematiku". Sú odborníci na riešenie chodu a logistiky lekárne, ale nemusia byť odborníkom na konfrontnú oblasť DPH, ku ktorej sa neodváži ani DRSR.
Jediné, čo som tak poloofociálne videl asi v máji minulého roku bola brožúra vydaná ako materiál k školeniu p. Kováčikovej z DRSR. O tejto problematike sa tam písalo asi pol strany, a ani ona sa neodvážila na viac, než identifikovala pojmy používané v zákone o dph v prostredí lekárne, asi tak ako som napísal vyššie.
To, čo si napísal o oslobodenom plnení, je pravda. Stále ti ale uniká podstata problému: lekáreň zdravotnej poisťovni neposkytla ani suché Ň, preto nemá dôvod uplatniť voči nej dph. Plnenie poskytuje pacientovi, ale voči nemu zase nie vždy môže uplatniť DPH, nedovolí to zákon o zdravotnom poistení. A práve v tomto rozpore je jádro problému, ktorý si každý rieši podľa svojho. Stačí len pozorne si prečítať zákon o dph, hlavne ustanovenia týkajúce sa dátumu dodania, základu dane, výpočtu dane, definície samotného dodania tovaru, náležitosti faktúry (aj pokladničný doklad je faktúra) a premyslieť si, ako to dopadne, keď pacient má recept so spoluúčasťou a vtedy, ak má recept plne hradený poisťovňou.
Moc vďaka za názor , jasné že zákon o DPH som si pozorne preštudovala...., idem zisťovať ďalej a ak sa dozviem niečo oficiálne a konkrétne, dám to sem....
Už nejaký ten rôčik robím účtovníctvo, ale lekáreň mám novú, tak znova dík za pochopenie....
0 0
Nataly Nataly

Nataly je offline (nepripojený) Nataly

mladá pani
Tu prikladám môj spôsob účtovania.Ja účtujem lekáreň, len pár mesiacov. Mám vypracovaný postup, ktorý mám nalepený na stene pri počítači. Mám tam ešte nejaké komentáre ohľadne neuznaných receptov, ale neviem ich tu použiť, musím povedať účet 325 - záväzok voči poisťovniam mi sedí.
Neskôr priložím ďaľšie moje vypracované postupy - kontrola receptov, krátemňnie koeficientom.
Prekvapil ma tu predchádzajúci príspevok ohľadne krátenia koeficientom aj z nakúpeného tovaru - liečiv. Ja krátim len z réžijných nákladov ( energie, telefon,kancelárske, čistiace, ostatné potreby....) Tak čo mám to zle? Nemohla som zohnať žiadnu literatúru, veľa som sa dočítala na porade, informovala na DU - kde ma takto poučili.
A študujem stále, Takže v tejto chvili v časopise ÚAD 6/2004 som sa dočítala, že mám na moju tržbu z poplatku z receptov použiť účet 648 a nie 602 ako používam ja. Aký je Váš názor ?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Nataly
Tu prikladám môj spôsob účtovania.Ja účtujem lekáreň, len pár mesiacov. Mám vypracovaný postup, ktorý mám nalepený na stene pri počítači. Mám tam ešte nejaké komentáre ohľadne neuznaných receptov, ale neviem ich tu použiť, musím povedať účet 325 - záväzok voči poisťovniam mi sedí
Neskôr priložím ďaľšie moje vypracované postupy - kontrola receptov, krátemňnie koeficientom.
Prekvapil ma tu predchádzajúci príspevok ohľadne krátenia koeficientom aj z nakúpeného tovaru - liečiv. Ja krátim len z réžijných nákladov ( energie, telefon,kancelárske, čistiace, ostatné potreby....) Tak čo mám to zle? Nemohla som zohnať žiadnu literatúru, veľa som sa dočítala na porade, informovala na DU - kde ma takto poučili.
A študujem stále, Takže v tejto chvili v časopise ÚAD 6/2004 som sa dočítala, že mám na moju tržbu z poplatku z receptov použiť účet 648 a nie 602 ako používam ja. Aký je Váš názor ?
Teším sa ak sa rozbehne o tejto problematike debatka,lebo presne s týmto som sa stretla aj ja - kamoška účtuje lekáreň tiež takto, čo sa týka koeficientu.

Ale bol tu názor človeka čo robí viacero lekárni a ten píše:
Re: Účtovníctvo v lekárni
Od doby, keď sa táto diskusia o účtovanie lekárne otvorila už uplynulo veľa času a nazbierali sa aj nejaké skúsenosti a reakcie daňových orgánov na špecifiká lekárne. Myslím si, že daniari v tom dodnes nemajú jasno, čo kontrola, to iné požiadavky a predstavy o tom, čo a ako má byť zdanené a odpočítané. Keď sa zamyslíme v duchu zákona o dph koeficientom krátiš tie vstupy, na ktoré na výstupe neuplatníš dph. Môj osobný názor je, že u nákladov, ktoré súvisia s prevádzkou lekárne nevieš jednoznačne určiť, ktorá faktúra, alebo ktorá nákladová položka sa nezúčastní na príjmu 5 Sk za recept. Z tohto dôvodu by sa mali všetky vstupy vrátene nakúpeného lieku a zdravotného materiálu krátiť koeficientom.
Iná vec je doplnkový sortiment, lebo ten vždy predávaš za hotovosť a nikdy na recept, preto negeneruje nezdanený príjem na výstupe (myslím dph). Aj keď niektoré kontroly s týmto názorom nesúhlasia.
V konečnom dôsledku, keď sa jedná o lekáreň bez iných príjmov ako predaj lieku, ten koeficient už po minulom roku by mal byť rovný 1.00. Tým pádom máš po starostiach. Mám ale jednu lekáreň, ktorá vo svojej budove prenajíme kancelárie a ordinácie, nájomné bez dph. Tam už môže dojsť k tomu, že nájomné sa podiela vyšším percentom na príjmoch a ten koeficient klesne pod 1.00.

Ja som podala dopyt na DÚ a tiež mi vlastne konkrétne neodpovedali - veď si ho pozri.

http://www.porada.sk/showpost.php?p=142152&postcount=60

A Tabuľke vidím že:

Faktúru na lekáreň účtuješ s DPH? - áno? - aj to tu bolo rozporované..., tak fakt neviem ako to má byť....
A nemáš v tej tabuľke chybu? - úplne dolu pri zaúčtovaní tržieb z ERP máš DPH len 59, - veď potom nesedí MD=D....? neviem, neviem....kukni na to
0 0
jjaja jjaja

jjaja je offline (nepripojený) jjaja

Veľmi pekne ďakujem za tabuľku, ale nie je mi jasné :
- tržby RP...........................................DPH
/údaje z denného výkazu obratov z pokladničnej knihy?/

_ mesačný obrat podľa pásky..................DPH
rozdiel?.......................................... ..........
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
jjaja
Veľmi pekne ďakujem za tabuľku, ale nie je mi jasné :
- tržby RP...........................................DPH ano to sú tržby v hotovosti skutočné
/údaje z denného výkazu obratov z pokladničnej knihy?/ áno podľa knihy RP

_ mesačný obrat podľa pásky..................DPH
rozdiel?.......................................... ..........
to je nakonci pásky len informačný sumár obratov
neviem aký máš SW ale mne na konci mesačnej uzávierky vyhodí aj sumár celkových tržieb včetne faktúr.
Tiež som z toho mala chvíľu guláš, ale potom mi to došlo, tak som si vyrobila pre kontrolu túto tabuľku, aby som si skontrolovala celkový obrat a sadlo mi to presne na ten sumár hotovosť+RP.

doplním do Tvojho výrazne
0 0
jjaja jjaja

jjaja je offline (nepripojený) jjaja

Mám takýto postup:

Mesačná uzávierka obsahuje celkový obrat- z registračných pokladní.
Osobitne sú vyčíslené hotovostné tržby za recepty a osobitne za
voľný predaj- teda 2 pokladne,s uvedením DPH.

Faktúry voči poisťovniam / sú vystavované základ+ DPH len informatívne
na faktúre, spolu s uvedením počtu dokladov-oslob. a spoplatnených.
Tieto evidujem aj ručne v knihe odoslaných faktúr- teda mám prehľad
koľko poisťovňa uznala, úhrady, počet receptov/ .
Jedná sa mi o to,či táto DPH uvedená na fakturách je správne DPH
na výstupe.Faktúry vystavuje lékarník,takže ja tieto už nekontrolujem,
len účtujem.Preto som sa chcela vedieť,či tento postup je správny.
Teda opačne. DPH na výstupe nie je len DPH z hotovosti reg. pokl. ale
aj z faktúr voči poisťovniam?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
jjaja
Mám takýto postup:

Mesačná uzávierka obsahuje celkový obrat- z registračných pokladní.
Osobitne sú vyčíslené hotovostné tržby za recepty a osobitne za
voľný predaj- teda 2 pokladne,s uvedením DPH.

Faktúry voči poisťovniam / sú vystavované základ+ DPH len informatívne
na faktúre, spolu s uvedením počtu dokladov-oslob. a spoplatnených.
Tieto evidujem aj ručne v knihe odoslaných faktúr- teda mám prehľad
koľko poisťovňa uznala, úhrady, počet receptov/ .
Jedná sa mi o to,či táto DPH uvedená na fakturách je správne DPH
na výstupe.Faktúry vystavuje lékarník,takže ja tieto už nekontrolujem,
len účtujem.Preto som sa chcela vedieť,či tento postup je správny.
Teda opačne. DPH na výstupe nie je len DPH z hotovosti reg. pokl. ale
aj z faktúr voči poisťovniam?
Áno, presne tak,
akurát to má chybičku krásy, že ako som tu už písala, jeden člen tvrdí, že faktúry na poisťovne vraj majú byť BEZ DPH !!! - prejdi si celú tému je to tu , čo sama zatiaľ skúmam....a neviem či nebudem podávať dodatočné, lebo aj môj klient ich fakturoval poisťovniam S DPH...
0 0
Nataly Nataly

Nataly je offline (nepripojený) Nataly

mladá pani
[Faktúru na lekáreň účtuješ s DPH? - áno? - aj to tu bolo rozporované..., tak fakt neviem ako to má byť....
A nemáš v tej tabuľke chybu? - úplne dolu pri zaúčtovaní tržieb z ERP máš DPH len 59, - veď potom nesedí MD=D....? neviem, neviem....kukni na to[/quote]



Padron, v tabuľke mám chybu, správne je 559,- Sk DPH. Ak to vie niekto opraviť, nech to prosím opraví, mne sa to nedarí, nech nemetiem ďaľších poraďákov.
Faktúru na poisťovne vystavujem včetne DPH / nie je tam rozpísaný základ DPH ani DPH/. O DPH účtujem na internom doklade.
0 0
Nataly Nataly

Nataly je offline (nepripojený) Nataly

mladá pani
Vidíte, neviem tam vložiť ani citát z príspevku č.73, takže budem musiem hladať tému, ktorá sa venuje písania príspevkov.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Nataly
[Faktúru na lekáreň účtuješ s DPH? - áno? - aj to tu bolo rozporované..., tak fakt neviem ako to má byť....
A nemáš v tej tabuľke chybu? - úplne dolu pri zaúčtovaní tržieb z ERP máš DPH len 59, - veď potom nesedí MD=D....? neviem, neviem....kukni na to


Padron, v tabuľke mám chybu, správne je 559,- Sk DPH. Ak to vie niekto opraviť, nech to prosím opraví, mne sa to nedarí, nech nemetiem ďaľších poraďákov.
Faktúru na poisťovne vystavujem včetne DPH / nie je tam rozpísaný základ DPH ani DPH/. O DPH účtujem na internom doklade.[/quote]

Nataly nik okrem Teba to opraviť nemôže, tak v svojom príspevku jednoducho vymaž tú prílohu, u seba v PC si ju oprav a potom ju tam opravenú prilep...

A k tej faktúre s DPH - nejde mi o spôsob účtovania, alo o princíp či im posielate faktúry s DPH a či je na faktúre vyčíslená....
0 0
Nataly Nataly

Nataly je offline (nepripojený) Nataly

mladá pani
Po DPH - čke sem prilepím všetky moje pomocné tabuľky, ktoré som si vyrobila. Len jedna vec ma trápi, nekrátim koeficientom z faktúr za tovar/lieky/. Naozaj neviem zistiť, ktorý tovar sa týka oslobodených plnení.
Takže neviem čo ma čaká. Na začiatku, keď som získavala informácie, mám pocit, že som volala aj na Asociáciu lekárnikov Slovenska v Martine, alebo presnejšie vydavateľovi lekárnického časopisu, odkiaľ mi poslali podklady na účtovanie v lekárni. Mám to všetko v robote, a keby som to vedela naskenovať, tak by som to tu aj prilepila. Sú tam rôzne informácie a sú tam spomenuté aj nejaké školenia. Len ja vôbec nemám čas tam zavolať. Ak niekto sa tam nakontaktuje, nech dá hneď vedieť. Skúsim ešte hľadať na internete.
0 0
Načítať ďalšie