Zavrieť

Porady

Účtovníctvo v lekárni

Účtujem lekáreň v jednoduchom účtovníctve. Ako správne zúčtovať príjmy za recepty? Všetky príjmy za recepty sú evidované ERP a sú oslobodené od dane. Lekáreň vystaví fa za lieky zdravotnej poisťovni. Faktúra nie je daňovým dokladom pre DPH nakoľko tam nesmie byť vyčíslená DPH čiže pre zdravotnú poisťovňu fakturuje lekáreň za lieky cenu s DPH. Zdravotná poisťovňa vystaví k tejto faktúre svoju faktúru za recepty v sume 15,- SK za recept a o túto sumu si poníži platbu za faktúru za lieky. Mám z toho absolútny guláš ako správne zúčtovať tých 5,- sk za jeden recept čo ostáva lekárni a ako správne zúčtovať DPH z liekov ktoré má plne alebo čiastočne hradiť zdravotná poisťovňa. Má s tým niekto skúsenosť? Vopred ďakujem za radu.
Usporiadat
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Ja som už z toho jeleň. Volala som s kamarátkou, ktorá účtuje lekáreň 6 rokov a má aj audit každý rok. Aj včera mala auditorov. FA voči poisťovniam účtuje311/604, 343. DPH odvádza (samozrejme počíta aj koeficient). Pripomienkovali jej len tých 5,- Sk za recept - nemá účtovať 648, ale 602. Táto problematika ma zaujíma, lebo ja som lekáreň účtovala ešte pred materskou dov., ale vtedy bol ešte predaj liekov oslobodený. Od budúceho roku sa mi črtá nový klient-lekáreň, a tak zisťujem čo je nové. Čím viac čítam, tým viac názorov nachádzam. Neviem, či nevrátiť VŠ diplom, som už
úplne dopletená. Budem ešte zisťovať dalej. Ahojte.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

JarkaL
Ja som už z toho jeleň. Volala som s kamarátkou, ktorá účtuje lekáreň 6 rokov a má aj audit každý rok. Aj včera mala auditorov. FA voči poisťovniam účtuje311/604, 343. DPH odvádza (samozrejme počíta aj koeficient). Pripomienkovali jej len tých 5,- Sk za recept - nemá účtovať 648, ale 602. Neviem, či nevrátiť VŠ diplom, som už úplne dopletená. Budem ešte zisťovať dalej.
Je v tom naozaj zmätok. A pritom by bolo stačilo, keby bol v zákone o DPH k tomu nejaký § alebo aspoň odsek. Ako napr. k autám. Niekto DPH pre poisťovne účtuje a odvádza, niekto nie. Obe skupiny mali audity i kontroly - a u oboch je to v poriadku - stačí prejsť články v tejto téme. Ja som nechcel nikoho zneisťovať (nato nám stačia nedokonalé zákony ) - iba poukázať , ako by som to účtoval ja. A prečo. Takže diplom nevracaj. A zisťuj.
Naposledy upravil andrej_rv : 26.11.05 at 11:37
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
andrej_rv
Je v tom naozaj zmätok. A pritom by bolo stačilo, keby bol v zákone o DPH k tomu nejaký § alebo aspoň odsek. Ako napr. k autám. Niekto DPH pre poisťovne účtuje a odvádza, niekto nie. Obe skupiny mali audity i kontroly - a u oboch je to v poriadku - stačí prejsť články v tejto téme. Ja som nechcel nikoho zneisťovať (nato nám stačia nedokonalé zákony ) - iba poukázať , ako by som to účtoval ja. A prečo. Takže diplom nevracaj. A zisťuj.
Vďaka Ti, - dobehla som od hrncov...., takže aspoň jedna dobrá správa - hoci to možno veľa neznamená, ale naše názory sú zhodné vo všetkých bodoch - (tabuľka), ja to hodím na papier a v pondelok pôjdem svetom - konzultovať svojej audítorke a tiež na DÚ - metodičke. Tak dám vedieť ako som dopadla.

andrej - PREČO sa Tebe nedajú pripísať body??? - skús to u Richarda reklamovať....
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

sway
...a v pondelok pôjdem svetom - konzultovať svojej audítorke a tiež na DÚ - metodičke. Tak dám vedieť ako som dopadla.
To budem veľmi rád .
sway
...
andrej - PREČO sa Tebe nedajú pripísať body???
Lebo Veľký brat vie, že ich mám priveľa . Ale vážne...body nechaj na potom, ak sa ukáže, že navrhovaný postup je viac-menej správny resp. použiteľný.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
andrej_rv
To budem veľmi rád .
Lebo Veľký brat vie, že ich mám priveľa . Ale vážne...body nechaj na potom, ak sa ukáže, že navrhovaný postup je viac-menej správny resp. použiteľný.
Super, tak ozaj dík a drž palce!
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Pre NATALY - aj ak chce niekto pozrieť sem vkladám tabuľku s komentármi a návrhmi úprav.
0 0
Nataly Nataly

Nataly je offline (nepripojený) Nataly

mladá pani
Ďakujem všetkým za množstvo nových podnetov a návrhov, idem to všetko znovu preštudovať. Účet 311 - analyticky používam kvôli ľahšiemu vyhladávaniu v knihe vyšlých faktúr. Sme firma, ktorá má okrem lekárne niekoľko rokov mnoho iných aktivít. Ten účet 648 sa mi vôbec nepáči, ale po
ďaľšom preštudovaní nových informácií z porady
možno zistím, že má opodstatnenie.
Naposledy upravil Nataly : 26.11.05 at 13:34
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Nataly
Ten účet 648 sa mi vôbec nepáči, ale po ďaľšom preštudovaní nových informácií z porady možno zistím, že má opodstatnenie.
Viem, že sa Ti nepáči, predpokladal som to. Vlastne celkom ani mne nie. Ale...V zmysle citovaného metodického pokynu sa voči poisťovniam účtuje cena lieku resp. jeho časti hradenej poisťovňou vrátane zodpovedajúcej DPH. Keďže nejde o dodávku tovaru, nevzniká tu povinnosť odvodu tejto DPH (a vlastne by sa na fa pre poisťovňu samostatne vyčísľovať nemala, keďže lekáreň nevystavuje faktúru v zmysle § 71 ZDPH, len účtovný doklad o vzniku a výške pohľadávky). Na 343 sa teda tá neodvádzaná daň podľa mňa účtovať nemôže. Na 604 by sa mala účtovať len úhrada za cenu lieku bez DPH (táto cena by mala vstupovať do výpočtov pre koeficient a preto by nemala asi obsahovať aj čiastku DPH). Podľa metodického pokynu v prípade platby od zdravotnej poisťovne „..ide o zúčtovanie úhrady nákladov na lieky „ – podľa mňa teda jednak nákladov na vlastnú cenu lieku (základu DPH) a jednak na DPH, o ktorú lekáreň príde z dôvodu, že mebude mať nárok na jej odpočítanie ). Na zaúčtovanie rozdielu medzi cenou lieku bez dane a celkovou uhrádzanou cenou pri úhradách od poisťovne sa mi preto zdá byť najvhodnejší účet 648. Aj preto, že náklady vznikajúce krátením DPH z nakupovaných tovarov a služieb sa účtujú na účet 548.
Samozrejme, ak odborníci na DPH a metodiku účtovania doporučia pozmenené alebo úplne iné riešenie, ja to len privítam. A rád si pozriem každé argumentami podložené "proti" i "za"
Naposledy upravil andrej_rv : 26.11.05 at 18:36
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

andrej_rv
Tieto nakúpené tovary a služby použije lekáreň jednak pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň (voĺný predaj liekov, kozmetiky, doplnkového sortimentu a predaj liekov s čiastočnou úhradou poisťovne vo výške hradenej zákazníkom) a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň (poplatok spracovanie receptu, hodnotu liekov hradených poisťovňou vo výške zodpovedajúcej základu dane, prípadné príjmy z prenájmu oslobodeného v zmysle § 38 ZDPH). Lekáreň je teda povinná je povinná pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú možno odpočítať, podľa § 50 zákona o DPH – vypočítať koeficient a následne krátiť daň z nakúpených tovarov a služieb.
Podľa môjho názoru do čitateľa koeficientu je potrebné zahrnúť okrem tržieb z voľného predaja liekov a doplnkového sortimentu aj tržby z predaja liekov čiastočne hradených poisťovňou v tej výške, ktorá zodpovedá základu dane pri dodaní lieku zákazníkovi (v podstate tržby z registračnej pokladne) a do menovateľa všetky tržby (voľný predaj, prijaté nájomné, časť poplatku za recept prislúchajúca lekárni a časť úhrady hradenej zdravotnou poisťovňou vo výške účtovanej na 604A – teda sume bez príslušnej DPH, ktorá je účtovaná na účet 648).
S tým koeficientom to nebude také jednoduché nakoľko zúčtovací doklad na zdravotnú poistovňu obsahuje dph,nejedná sa o oslobodené plnenie.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

bepo
S tým koeficientom to nebude také jednoduché nakoľko zúčtovací doklad na zdravotnú poistovňu obsahuje dph,nejedná sa o oslobodené plnenie.
Ale zúčtovací doklad pre zdravotnú poisťovňu nemá obsahovať DPH. Lekáreň poisťovni nedodáva tovar ani služby, nedochádza tu k dodaniu tovaru a lekáreň preto nevystavuje faktúru v zmysle § 71 zákona o DPH (viď aj priložený metodický pokyn z DRSR). Ak vzhľadom na softvérové riešenie je DPH na doklade vyčíslená samostatne, nejde podľa mňa o DPH, ktorú by lekáreň mala účtovať na 343 a odvádzať v zmysle zákona o DPH, ide len o súčasť celkovej úhrady za liek (viď opäť časť 1.7 metodického pokynu) - červeným je chybný názor - viď príspevok č. 130
Naposledy upravil andrej_rv : 29.11.05 at 11:15
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Na zúčtovacom doklade nie je vyčíslená daň ale daň je obsiahnutá v cene za kus.Ak je cena lieku 119 Sk a pacient to kúpi za hotové,nie je problém-100 základ a 19 dph.Ak to zoberie na recept a dopláca polovicu,zaplatí 59,50 v čom je 50 základ a 9,50 dph.Na poistovňu ide zúčtovací doklad takisto na 59,50 a dph by sa stratila len vďaka rozdeleniu platby?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

bepo
Na zúčtovacom doklade nie je vyčíslená daň ale daň je obsiahnutá v cene za kus.Ak je cena lieku 119 Sk a pacient to kúpi za hotové,nie je problém-100 základ a 19 dph.Ak to zoberie na recept a dopláca polovicu,zaplatí 59,50 v čom je 50 základ a 9,50 dph.Na poistovňu ide zúčtovací doklad takisto na 59,50 a dph by sa stratila len vďaka rozdeleniu platby?
Nie, nestratila. Podľa mňa pri čiastočnej úhrade 59,50 Sk by si mala lekáreň zúčtovať 50,- Sk na 604 a 9,50 - časť zodpovedajúcu DPH - na 648. Pokus o "ideologické zdôvodnenie" , že prečo na 648, je uvedený v predchádzajúcich príspevkoch.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Podľa mňa nemôžeš rozdeliť cenu 1 kusu na odpočitateľnú časť dph a neodpočitateľnú.Preto "stratenie dph" mám na mysli stratenie nároku na odpočet.Myslím si že nič sa nestane ak si uplatní odpočet na 19 Sk z príkladu a nie na 9,50 Sk.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

bepo
Podľa mňa nemôžeš rozdeliť cenu 1 kusu na odpočitateľnú časť dph a neodpočitateľnú.Preto "stratenie dph" mám na mysli stratenie nároku na odpočet.Myslím si že nič sa nestane ak si uplatní odpočet na 19 Sk z príkladu a nie na 9,50 Sk.
Tu je asi hlavný filozofický problém, ktorý mal byť vyriešený dávno a jednoznačne. Ale niekde úplne inde.
Pri dodaní lieku hradeného zpolovice mne vychádza, že dodaním tovaru podľa § 6 je len polovica lieku hradená zákazníkom a z tejto dodávky odvedie DPH 9.50 Sk. Druhá časť je oslobodená od DPH podľa § 29. Lekáreň si pri vstupe uplatní z lieku celú DPH, ale dodávka sa použije zčasti na dodávky oslobodené od dane, podľa 49 ods. 3 si DPH na túto časť dodávky nemôže uplatniť a musí počítať koeficient, v ktorom zohľadní túto polovicu lieku. Takže DPH si neuplatní na 19 Sk, ale len na 19 x koeficient.
Zvýraznené je chybný názor - viˇˇd príspevok č. 130
Naposledy upravil andrej_rv : 29.11.05 at 11:14
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

andrej_rv
Druhá časť je oslobodená od DPH podľa § 29. Lekáreň si pri vstupe uplatní z lieku celú DPH, ale dodávka sa použije zčasti na dodávky oslobodené od dane, podľa 49 ods. 3 si DPH na túto časť dodávky nemôže uplatniť a musí počítať koeficient, v ktorom zohľadní túto polovicu lieku. Takže DPH si neuplatní na 19 Sk, ale len na 19 x koeficient.
Podľa §29 dodanie liekov a zdravotníckych potrieb nie je oslobodené,pri oslobodení dodávaš tovar bez dph kdežto pri zúčtovacom doklade je cena včítane dph preto je nárok na odpočet celých 19 Sk.Pri odpočte 9,50 by to chcelo dosť komplikovanú filozofickú úvahu čo je dodanie tovaru,dodanie lieku,či dodávaš liek poistovni a pod
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

bepo
Podľa §29 dodanie liekov a zdravotníckych potrieb nie je oslobodené,pri oslobodení dodávaš tovar bez dph kdežto pri zúčtovacom doklade je cena včítane dph preto je nárok na odpočet celých 19 Sk.
Tiež vec výkladu. Áno, dodanie lieku a zdravotníckych potrieb nie je oslobodené od DPH, ak ide o dodanie podľa § 8. Čiže o dodanie zákazníkovi, ktorý za liek platí.
Poskytnutie lieku hradeného zdravotnou poisťovňou nie je ale dodaním lieku v zmysle § 6, ale súčasťou zdravotnej starostlivosti, ktorá od DPH podľa § 29 od DPH oslobodená je:

§ 29 ods. 1 ZDPH: "Oslobodené od dane je poskytovanie zdravotnej starostlivosti štátnymi a neštátnymi zdravotníckymi zariadeniami podľa osobitného predpisu a tovary a služby s ňou priamo súvisiace poskytované týmito štátnymi a neštátnymi zariadeniami..."
Definícia zdravotnej starostlivosti v zmysle § 2 ods. 1 zákona č. 577/2004 Z.z.: "Zdravotná starostlivosť je súbor pracovných činností, ktoré vykonávajú zdravotnícki pracovníci, vrátane poskytovania liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín s cieľom predĺženia života fyzickej osoby (ďalej len osoba ), zvýšenia kvality jej života a zdravého vývoja budúcich generácií; zdravotná starostlivosť zahŕňa prevenciu, dispenzarizáciu, diagnostiku, liečbu, biomedicínsky výskum, ošetrovateľskú starostlivosť a pôrodnú asistenciu."
A ďalej ešte § 4 ods. 2 zákona č. 577/2004 : " Na základe verejného zdravotného poistenia sa plne alebo čiastočne uhrádzajú lieky poskytované v rámci ambulantnej zdravotnej starostlivosti (ďalej len ambulantná starostlivosť ) alebo lekárenskej starostlivosti..."
Na základe definície zdravotnej starostlivosti uvedenej v zákone, podľa ktorej je jej súčasťou aj poskytovanie liekov a pomôcok hradených z verejného zdravotného poistenia, je úhrada liekov zo strany poisťovne oslobodená od dane podľa § 29 . Na zúčtovacom doklade je síce cena s daňou, ale túto daň lekáreň nemá odviesť (nedošlo k dodaniu tovaru v zmysle § 8 a teda ani k vzniku daňovej povinnosti ). A ostatné dookola... Preto sa mi Tvoj názor o opodstatenosti odpočtu celej DPH nezdá byť v súlade so znením zákona.
Ale sme na diskusnom fóre, ani by nebolo dobre, keby každý s každým súhlasil .
Zvýraznené neplatí - viď príspevok č. 130
Naposledy upravil andrej_rv : 29.11.05 at 11:12
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

andrej_rv
Na základe definície zdravotnej starostlivosti uvedenej v zákone, podľa ktorej je jej súčasťou aj poskytovanie liekov a pomôcok hradených z verejného zdravotného poistenia, je úhrada liekov zo strany poisťovne oslobodená od dane podľa § 29 . Na zúčtovacom doklade je síce cena s daňou, ale túto daň lekáreň nemá odviesť (nedošlo k dodaniu tovaru v zmysle § 6 a teda ani k vzniku daňovej povinnosti ). A ostatné dookola... Preto sa mi Tvoj názor o opodstatenosti odpočtu celej DPH nezdá byť v súlade so znením zákona.
Ale sme na diskusnom fóre, ani by nebolo dobre, keby každý s každým súhlasil .
Poistovne: 1-nie sú zdravotníckymi zariadeniami
2-neposkytujú zdravotnú starostlivosť
a preto nie sú oslobodené od dph.
Oslobodenie znamená že fakturuješ bez dane a vtedy to vchádza do koeficientu.V našom prípade ak by si vyúčtoval poistovni 50 Sk tak by sa vstupy krátili koeficientom pri ktorom v čitateli nie sú výnosy z poistovne.Kedže poistovni fakturuješ 59,50 ja by som do čitateľa zahrnul výnosy z poistovne.Ale najčistejšie by bol jeden paragraf o lekárňach a výdajňach zdravotníckych potrieb v zákone o dph.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

bepo
Poistovne: 1-nie sú zdravotníckymi zariadeniami
2-neposkytujú zdravotnú starostlivosť
a preto nie sú oslobodené od dph.
Oslobodenie znamená že fakturuješ bez dane a vtedy to vchádza do koeficientu.V našom prípade ak by si vyúčtoval poistovni 50 Sk tak by sa vstupy krátili koeficientom pri ktorom v čitateli nie sú výnosy z poistovne.Kedže poistovni fakturuješ 59,50 ja by som do čitateľa zahrnul výnosy z poistovne.Ale najčistejšie by bol jeden paragraf o lekárňach a výdajňach zdravotníckych potrieb v zákone o dph.
Svätá pravda tá posledná veta. Ale prečo by v parlamente riešili toto, keď môžu privatizáciu...
Áno, poisťovne nie sú zdravotníckymi zariadeniami, ani ju neposkytujú. Takže by im lekárne ani nemali nič fakturovať.. Môj pohľad je, že poisťovne len preplácajú poskytnutú zdravotnú starostlivosť, ktorá je oslobodená od dane. Alebo, podľa metodického pokynu - ...ide o zúčtovanie úhrady nákladov na lieky, ktoré lekárnik vydal v priebehu predchádzajúceho kalendárneho mesiaca na recept. A opäť by sme sa mohli hrať so slovíčkami dookola.. Takže Bepo, ďakujem za debat, my dvaja tu už asi nič nové neprinesieme . Možno sa pripoja aj ďalší, ktorí s tým buď priamo robia alebo sa dostali k nejakému čerstvému oficiálnemu výkladu. Ale malo by to byť riešené minimálne opatrením MF, nie nejakými odpoveďami DRSR na dopyty alebo metodickými pokynmi bez právnej záväznosti. Aj preto, že tu obyčajne ide o veľké peniaze..
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
No chlapci klobúk dolu - zasa budem potrebovať čas stráviť ten Váš "debat" - isté je zneistené a naopak....
Takže téma bude pokračovať zajtra-pozajtra - hodím sem čo som zistila u odborníkov....
...možno bude tretí názor
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Skúsim na to ísť sedliackým rozumom:
konkrétny prípad, konkrétne čísla:
Tak sa mi teda zdá, že celý tento problém je aj vecou SW - ja som tu spomenula, že mám od profesionálov SW na lekárne - ako vlastne spracuje tržby - má to úzky súvis s tým, ako potom faktúry na ZP vyzerajú.
Nakoľko, keď si ja vezmem výstup zo SW lekárne, mám tržby za tovar účet 604 sumu 376 180,- a k tomu príslušnú DPH 71 474,- na 343 výstup
toho sa musím držať, nakoľko moja povinnosť je odviesť DPH z predaného tovaru.
A ako to vyzerá jednotlivo v tomto SW?
predaj RP hotovosť: 219 194,- pričom DPH z toho činí 34 997,10
rpredaj RP ZP:228 460,- pričom DPH z toho činí 36 476,80
spolu: 447 654,- z toho DPH 71 473,90 a to mi sedí s s tým rozpisom !
Teda odvod DPH musí byť v sume 71 474,-
A SW rieši situáciu taktýmito účtovnými prípadmi:
tržby za tovar:............................................ ....... D 604 ..376 180,27
odvod DPH:.............................................. .......... D 343 .. 71 474,25
predaj RP:.............MD 211 ... 219 194,50
predaj PR ZP:........ MD 311 .. 228 460,-
rec.lek..................MD 211 ......2 000,- .................... D 602 ... 2 000,-
************************************************** **
vyúčt.ZP..............MD 311..... 228 460,- ..........................D 604.191 983,20
odvod DPH............................................... .................... D 343..36 476,80
poplatok za rec.. MD 211.......... 6 000,-...........................D 379.....6 000,-

************************************************** **

Takže potom faktúry na ZP sú s DPH, je na nich vyčíslená - čo sme rozporovali. Zrejme kôli "jednoduchosti a jasnosti" to takto riešili - aby bola DPH zo skutočne predaného tovaru odvedená.

Teda z tohto mi vyplýva, že povinnosť voči štátu je v poriadku z hľadiska odvodu DPH z predaného tovaru, asi je iná vec či je to z hľadiska zákona o DPH formálne správne.

Zrejme ak by SW riešil celkové výnosy z predaja cez RP a účtovalo by sa potom prostredníctvom ID, tak by faktúry mohli byť už len celková suma s DPH bez použitia účtu 343, ale neviem si to predstaviť, asi by tie účtovné predpisy boli veľmi komplikované. Ani si to v rýchlosti neviem dať dokopy, aby bola skutočná povinnosť DPH účtovaná na 343 a faktúry bez nej. Určite sa to však dá.

A na záver, ak by som v tomto prípade neúčtovala faktúry s DPH ukrátila by som štát o DPH z výnosu, ktorý je tu evidovaný cez faktúry a určite by to nebolo správne a dali by mi dodaniť túto časť DPH .
************************************************** ***
takže poprosím reakcie - ak sa ešte niekomu chce....:p





Naposledy upravil sway : 28.11.05 at 07:32
0 0
Načítať ďalšie