Zavrieť

Porady

Účtovníctvo v lekárni

Účtujem lekáreň v jednoduchom účtovníctve. Ako správne zúčtovať príjmy za recepty? Všetky príjmy za recepty sú evidované ERP a sú oslobodené od dane. Lekáreň vystaví fa za lieky zdravotnej poisťovni. Faktúra nie je daňovým dokladom pre DPH nakoľko tam nesmie byť vyčíslená DPH čiže pre zdravotnú poisťovňu fakturuje lekáreň za lieky cenu s DPH. Zdravotná poisťovňa vystaví k tejto faktúre svoju faktúru za recepty v sume 15,- SK za recept a o túto sumu si poníži platbu za faktúru za lieky. Mám z toho absolútny guláš ako správne zúčtovať tých 5,- sk za jeden recept čo ostáva lekárni a ako správne zúčtovať DPH z liekov ktoré má plne alebo čiastočne hradiť zdravotná poisťovňa. Má s tým niekto skúsenosť? Vopred ďakujem za radu.
Usporiadat
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Dobre, napíšem ale až večer, dúfam, že dovtedy vydržíš.
0 0
Martas Martas

Martas je offline (nepripojený) Martas

Vydržím. Ak by som ťa mohla poprosiť hodiť príklad na konkrétnu moju mesačnú pásku:
mesačný obrad 0% 9520,-
mesačný obrad 19% 161007,50
z toho DPH 19% 25706,82
---------------------------------
Súhrnné obraty:
mesačný obrat 0% 9520,-
mesačný obrad 19% 390579,50
z toho DPH 19% 62360,99
----------------------------------
Koľko z toho sa vlastne faktúruje ZP, lebo mi to nesedí.
Ďakujem. Neobťažovala by som s tým, ale už som skúsila všetky možnosti, a všade to píšu inak.
Budem čakať, Ešte raz Ďakujem.Ak by sa medzi tým našiel niekto kto účtuje lekáreň v JÚ, tak by som ho poprosila aj o jeho verziu. Ď.
0 0
evuša evuša

evuša je offline (nepripojený) evuša

Ja účtujem lekáreň v jednoduchom účtovníctve. Keď sa pozrieš na začiatok témy, tak tam som sa snažila rozpísať celé účtovníctvo. DPH z vystavených faktúr dostanem vlastne do peňažného denníka tak, že došlú platbu rozdelím na základ dane a DPH. Do knihy DPH sa ti dostane z pásky z registračnej pokladne. Do knihy faktúr sa zaúčtuje len celá faktúra bez DPH a túto potom vypárujem na dvakrát. Chce to ale podrobnú evidenciu na nejakej plachte, aby ti neunikali platby. Taktiež je nutné stále vystavovať dobropisy, nakoľko poisťovne s obľubou neuznávajú recepty. Môj názor je, že niekedy bezproblémové účtovníctvo sa zmenilo na galejníctvo. Upozorňujem ťa ešte na porovnávanie vyčísleného DPH z faktúr s vystavenými faktúrami. Niekedy lekárnici zabudnú niečo vyfakturovať a už to nesedí. Čistý blázinec.
0 0
Martas Martas

Martas je offline (nepripojený) Martas

Ďakujem Evuša!
A čo s tými Dobropismi, ako z nich zaúčtujem DPH? Lebo tie už potom nejdú cez pokladňu a na DBP nie je DPH vyčíslené. Vypočítam si ho a uplatním?
Takže, ke´d je vystavená Fa do poisťovne na 200 000,- , tak z toho je DPH 31933,- a to nejde do zdaniteľného príjmu, lebo tá DPH je už odvedená z pokladničnj pásky? Nevedela by si mi napísať presné účtovanie na mojej konkrétnej pokladničnej páske vypísanej pred tým - hore.? Ja som totiž zistila, že účtovníčka čo účtovala túto lekáreň predo mnou dávala úhradu FA od poisťovne celú do zdaniteľného príjmu a z dobropisov DPH neuplatňoval?! Takže to mám celé popletené a potrebovala by som to polopate vysvetliť na konkrétnych číslach! Daloby sa , prosím?
0 0
evuša evuša

evuša je offline (nepripojený) evuša

Dobropis sa vystavuje na tú sumu, ktorú si poisťovňa odpočíta, o čo menej uhradí faktúru - tzv. protokol. Vystaví ho lekárnik. Ten nikdy v podstate nebude zaplatený. Len ho zaúčtujem do knihy záväzkov mínusom základ dane + DPH a vysporiadam ho s nedoplatenou faktúrou. Tak sa ti zníži odvod DPH. Z uhradenej čiastky si vypočítaš DPH a zaúčtuješ do peňažného denníka. Tak ti bude sedieť denník s knihou DPH, a kniha záväzkov bude vysporiadaná tiež.
0 0
evuša evuša

evuša je offline (nepripojený) evuša

Ak vydržíš do zajtra, pozriem na to v kancelárii a ozvem sa zajtra večer. Zatiaľ si priprav ďalšie nejasnosti a po 16,00 hod môžme diskutovať, lebo sa môžem pripojiť len večer.
0 0
Martas Martas

Martas je offline (nepripojený) Martas

Skúsim tu napísať na konkrétnej mesačnej ppáske ako som to pochopila:

Mesačný obrat 161007,50 - hotovosť
z toho dph 19% 25706,82 - to je jasné = 135300,68 do zdaniteľného príjmu
a 25706,82 - odvod DPH ( cez pokladňu)

Súhrnný obrat:
mesačný obrat: 390579,50 s DPH
z toho DPH 19%: 62360,99
takže: 390579,50 - 161007,50(hotovosť) = 229572,- Sk - od poisťovne
62360,99(celková DPH)-25706,82(dph hot.)= 36654,-Sk - odvod DPH z FA
Takže v konečnom dôsledku je odvedená DPH zo súhrnných obratov. - to je mi jasné( tú DPH z FA - 36654,- S FA si tam dám cez pomocnú evidenciu DPH)


Teraz:
faktúry na poisťovne budú vystavené na sumu spolu 229572,- ?!
Ak áno, tak pri príjme 229572,- Sk za faktúry rozúčtujem sumu následovne:
36654,- - nezdaniteľný príjem
192918,- - zdaniteľný príjem dobre?


Ďalej: Lekárnik vystavý DBP na sumu, ktorú neuzná poisťovňa:
napr.5000,- Sk.
zaúčtujem: 4202,- zdaniteľný výdaj
798,- uplatnená DPH

Keďže mi túto sumu poisťovňa odpočíta z faktúry, to znamená, že som vlasne zákazníkovi dal lieky zadarmo? ako vysporiadam toto.

20,- Sk neuvádzam, lebo to mi je už jasné. ja dávam 5,- Sk rovno do zdan.príjmu a 15,-Sk do nezdanitel.príjmu. A FA na 15,- Sk od poisťovni dám do nezd.výdaja.

Ešte som zistila jednu vec čo mi nesedí? na mesačnej páske je mesačný obrad 0% 6500,- Sk t.j. 6500:20= 325 receptov.
ale keď spočítam recepty uvedené na vydaných FA do poisťovní vyjde mi 357 receptov. Takže sa vyfaktúrovalo o 32 receptov viac.( oslobodené recepty som odpočítala) Nerozumiem.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Ak vystaví lekárnik DBP na sumu, ktorú neuzná poisťovňa, s DPH to nemá nič spoločné. Pre Teba je dôležitý iba ten mesačný súhrnný obrat. Totiž tie recepty, ktoré neuzná poisťovňa, v ďalšom mesiaci ich posunie do inej. Na toto má 3 mesiace, kedy tie rezepty môžu kolovať. Preto Ti nesedí počet receptov z reg. pásky a počet receptov na faktúrach. Ja má napríklad v 1/05 menej vyfakturované ako bolo na súhrnnom obrate (po očitení, ako si uviedla). Vždy si kontrolujem obraty na páskach a vyfakturovanú sumu do poisťovní.
Máš pravdu, že ak tie recepty nestihne popresúvať, tak tie lieky dala lekáreň pacientovi iba za tú jedo platbu. Doplatok od poisťovne nedostane.
0 0
Martas Martas

Martas je offline (nepripojený) Martas

Aha. dobre ďakujem. A to ostatné som urobila dobre?
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Hej, vždy tú pásku rozdelíš na pookladňu a faktúry, aby si 2x neodviedla DPH. Tých problémov tam je strašne veľa. Ja som sa s tým na začiatku trápila zhruba 3 mesiace. Konzultovala som to aj s pracovníkmi NRSYS-u, pretože mi vychádzali stašne veľké rozdiely medzi súhr. obratom a faktúrami. Veľmi záleží na pracovníkoch v lekárni. O tom by som vedela písať kopec vecí. Mne na začiatku dosť pomohol Gejza, iste si čítala jeho príspevky, ten mi dosť vecí vysvetlil mailom, takže už som mala trošku lepšiu predstavu o tom, ako to beží a samozrejme kontakt s pracovníkmi NRSYS-u. Mám to šťastie, že sme z jedného mesta.
Veľa opráv robia lekárnici pri druhom počítači, teda nie cez registračku, keď zohrávajú recepty do poisťovní, tam poopravujú chyby. No a nestačila som sa potom diviť, čo za hausnumerá mi vychádzali. Je to "zábava", kým ich naučíš robiť ako-tak bez chýb.
Naposledy upravil Zuzka : 21.02.05 at 19:19
0 0
Martas Martas

Martas je offline (nepripojený) Martas

no to si ma potešila. Ale ďakujem Ti. Aj tak si mi veľa pomohla.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Ešte ma napadlo, že by Ti mohli písať dolu na faktúru tie staré recepty z min. mesiacov, v programe to ide. Ja tam mám vždy napísané, ktoré sú "minulé" recepty. Aspoň aby bola nejaká kontrolo tých rozdielov.
Čo sa týka tej reg. pokladne, tak ja si to celé vlastne prepíšem na jednu A-4 do tabuľky, aby som to mala prehľadné.

V lekárni budú stále rozdiely. Mám odkonzultované a potvrdené od pracovníkov softwéru, nakoniec aj Gejza to potvrdil, Na to sa priprav, stále budeš niečo hľadať.
Naposledy upravil Zuzka : 21.02.05 at 19:40
0 0
GejzaH GejzaH

GejzaH je offline (nepripojený) GejzaH

Programátor, obchodný zástupca konzultant a implementačný partner pre ľudské zdroje, ekonomiku a logistiku ...viac
Martas,
ak sa v tom chceš vyznať, najprv sa musíš zoznámiť s fungovaním lekárne! Pekne si nechaj vysvetliť každý krok, každý doklad, čo a ako robia v lekárni. Kým nemáš absolútny prehľad o tom, ako to tam chodí, stále budeš mať nejasnosti aj v účtovníctve. Lekáreň je veľmi špecifický podnik, ničím sa nedá porovnať.

Dobrá rada na záver: ak v tom chceš mať poriadok, jedine v Podvojnom účtovníctve!!! AKo som už písal starám sa o účtovníctvo siedmych lekární, všetky v PU a skutočne si neviem predstaviť ako zaúčtovať v JU veci, ktoré sa v PU robia jednoducho.... A čo sa týka argumentu o zdanení, nezdá sa mi opodstatnené. Niektorí si myslia, že zdaňujes peniaze, ktoré si ani nevidela, pričom zabúdajú na to, že

a) do nákladov dávaš výdavky, ktoré si nezaplatila
b) účtovníctvo nie je len o tom, aký máš základ dane
0 0
Martas Martas

Martas je offline (nepripojený) Martas

Ešte sa chcem spýtať, či náhodou neexistuje nejaká príručka pre účtovníctvo v lekárni , alebo či nebýva školenie zamerané len na toto.
Nemáš náhodou niekde v archíve ten mail od Gejzu? Či by si mi ho nemohla preposlať?. Čím viac sa dozvedám tým menej tomu všetkému rozumiem. A to som si myslela, že už to viem. Ďakujem.
0 0
Martas Martas

Martas je offline (nepripojený) Martas

Gejza!
Ďakujem za reakciu. Ja viem, že podvojné účtovníctvo je dobré, mám s ním skúsenosti. Ale obávam sa, že s nimi nepohnem. A okrem toho teraz to už musím doriešiť takto. Možno o rok... Mne by to aj bolo jasné, ale stále sa mi tam mieša to, že vidím čo robila účtovníčka predo mnou: Vydanú faktúru do poisťovne dávala v celej sume do daňovo uzn.príjmom. Čomu nerozumiem. Ja si stále myslým, že sa to malo očistiť o DPH.Ve´d takto vlastne FO platí daň z príjmu aj z DPH ?! Neviem... Mám dojem, že sa zamotávam.
Naposledy upravil Martas : 21.02.05 at 20:21
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

V JU to je určite dosť veľký problém, preto všetko musíš rozpísať do nejakej tabuľky a príjem lekárne od poisťovne by si naozaj mala dajako očistiť od DPH, čiže musíš mať pomocnú evidenciu, kde máš rozpísanú vlasnte faktúru do poisťovne, ale v knihe odoslaných faktúr by si mala mať "asi" faktúry bez DPH. Skutočne neviem Ti ani poradiť, že ako by si to mala evidovať. Ale určite cez dajaké tabuľky. Zato som Ti aj písala, že musíš vždy vedieť na konci mesiaca rozdiel medzi reg. pokladňou a faktúrami. Je to oriešok. Ja som zháňala podobne ako Ty dajaké školenie, alebo niečo vliteratúre, ale nič som nenašla. Jediným spojencom bol Gejza, ten ma uviedol do obrazu. Tie tri mesiace boli zaujímavé. Len pre zaujímavosť, počas tých3 mesiacov som mala vždy veľký rozdiel medzi reg. a faktúrami. Faktúrovali oveľa viac, ako bol súhrnný obrat. 1. mes. rozdiel asi 30 tis., 2 mes. asi 70 tis. a 3. mesiac vyše 100 tis. Úplná katastrofa, ale najťažšie asi bolo presvedčiť majiteľku, že kdesi jeproblém a treba ho riešiť. Dnes je rada, že sme našli chyby.
0 0
Martas Martas

Martas je offline (nepripojený) Martas

Ešte by som predsa poprosila Evušu(alebo niekoho iného), keby mi mohla rozpísať ako zaúčtuje v PÚ vydané faktúry do poisťovní. Potom si to budem vedieť lepšie predstaviť.Ďakujem.
0 0
evuša evuša

evuša je offline (nepripojený) evuša

Napíšem ti ako budeš účtovať konkrétne svoju uzávierku. Ak môžeš, vytlač si to.

Celkový mesačný obrat z uzávierky - 390.579,50-161.007,50=229.572 t.j. v tejto výške musíš mať vystavené faktúry.
62.360,99-24.706,82=36654,17 t.j. celková DPH z vystavených faktúr
1, zaúčtuješ si tržby z pokladne - 135300,68 + 25706,82´=161.007,50 t.j.predaj liekov za hotové do peňažného denníka.
Rozúčtuješ si recepty - 9520:20=476 receptov
t. j. 2380,- Sk - Ostatné príjmy
7140,- Sk - Príjmy neovplyvňujúce základ dane
Každú pohľadávku si zaúčtuješ do knihy pohľadávok.
Choď do knihy DPH a zaúčtované pohľadávky z nej vymaž cez korekciu.
Do knihy DPH si zaúčtuj 262.917,83+36654,17 t.j. odvod DPH z pohľadávok.
Skontroluj si aj počet vyfakturovaných receptov na vystavených pohľadávkach,či ti sedia. Na recepty ti pošle faktúru zdravotná poisťovňa a túto faktúru si zapíšeš do záväzkov.
Došlá úhrada z poisťovne bude ponížená o neuznané recepty a o výšku poplatku za recepty - t. j. o tých 15,- Sk za recept.
zaúčtuješ si 1. úhrada za recepty - 15,- Sk x počet receptov operácie bez účtu - prijmy neovplyvňujúce základ dane - výdaj - vysporiadaj v knihe záväzkov s faktúrou zo zdravotnej poisťovne. 2. operácie bez účtu - tržby za OT - príjem - vysporiadaj v knihe pohľadávok s príslušnou pohľadávkou. Napr. ak fakturovala len jednu fa pre VšZP vo výške 229.572 Sk príde ti úhrada 222.432 Sk /znížená o cenu za recepty/ zaúčtuješ 185.777,83 - príjem za obchodný tovar a 36654.17 DPH /len v peňažnom denníku/ a vypáruješ platbu s pohľadávkou. Ak by ti prišla úhrada nižšia o neuznané recepty, vypočítaš si skutočnú 19% daň a túto zaúčtuješ do peňažného denníka. Na nauznané recepty vystavíš dobropis, ktorý zaúčtuješ v knihe pohľadávok mínusom-ale tam si už musíš zaúčtovať riadne aj 19 % daň a tento dobropis si len v knihe pohľadávok vypáruješ s nedoplatkom príslušnej pohľadávky. Odporúčam ti urobiť si jednu veľkú plachtu, kde si budeš rozpisovať celú pohľadávku aby si vedela z toho vysť. Dúfam, že som to rozpísala zrozumiteľne, a hlavne dobre. Ak nie, ozvi sa. Skúsim ti to lepšie vysvetliť.
0 0
Martas Martas

Martas je offline (nepripojený) Martas

Moc, moc ďakujem!
0 0
Martas Martas

Martas je offline (nepripojený) Martas

Myslím, že už v tom účtovaní mám úplne jasno.ďakujem ešte raz. Moc mi to pomohlo. No a teraz mi už len ostáva utekať za lekárničkou zisťovať z čoho vznikli rozdieli medzi pokl.páskou a faktúrami. Dúfam, že na to prídeme. Snáď to bude len v tých "minulých " receptov ako ste mi písali. Takže ešte raz ďakujem moc! Dúfam, že sa môžem na Vás obrátiť, keby som ešte niečomu nerozumela.Ď.
0 0
Načítať ďalšie