Zavrieť

Porady

Účtovníctvo v lekárni

Účtujem lekáreň v jednoduchom účtovníctve. Ako správne zúčtovať príjmy za recepty? Všetky príjmy za recepty sú evidované ERP a sú oslobodené od dane. Lekáreň vystaví fa za lieky zdravotnej poisťovni. Faktúra nie je daňovým dokladom pre DPH nakoľko tam nesmie byť vyčíslená DPH čiže pre zdravotnú poisťovňu fakturuje lekáreň za lieky cenu s DPH. Zdravotná poisťovňa vystaví k tejto faktúre svoju faktúru za recepty v sume 15,- SK za recept a o túto sumu si poníži platbu za faktúru za lieky. Mám z toho absolútny guláš ako správne zúčtovať tých 5,- sk za jeden recept čo ostáva lekárni a ako správne zúčtovať DPH z liekov ktoré má plne alebo čiastočne hradiť zdravotná poisťovňa. Má s tým niekto skúsenosť? Vopred ďakujem za radu.
Usporiadat
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Držím Ti palce, aby si našla tie rozdiely.
Naposledy upravil Zuzka : 23.02.05 at 13:07
0 0
Martas Martas

Martas je offline (nepripojený) Martas

Evuša, Zuzka! Zasa som narazila na problém. Neviem čo všetko mám prepočítavať koeficientom DPH! Nákup liekov? Alebo aj iné? Daňový úrad odsúhlasil koeficient na r.2005 0,9947.(lekáreň má oslobodené od DPH iba recepty). Ak môžem zasa otravovať, prosím, poraďte. ďakujem.
0 0
evuša evuša

evuša je offline (nepripojený) evuša

Ale podľa zákona sa koeficien zaokrúhľuje smerom hore t. j. 1. Mala si oznámiť na daňový úrad, že nebudeš používať prepočet koefientom, nakoľko ti vyšla 1 a hotovo.
0 0
Martas Martas

Martas je offline (nepripojený) Martas

Prečo potom DÚ poslal list v ktorom súhlasí s koeficientom? Nemal upozorniť na chybu? Malo sa to vôbec takto poslať na DÚ? Neviem, lebo ten koeficient posielala na odsúhlasenie na DÚ účovníčka predo mnou. Takže Ty myslíš, že to bolo zle?
Naposledy upravil Martas : 24.02.05 at 14:52
0 0
evuša evuša

evuša je offline (nepripojený) evuša

Daňový úrad ti odsúhlasí, čo ty chceš. Ty im iba oznamuješ, aký koeficient ti vychádza. Ja som to počítala podľa pokynov, ktoré mi našla moja lekárnička v časopisoch ktoré odoberá do lekárne. Tuším je to nejaký poradca lekárnika alebo niečo podobné. Skús si od majiteľa lekárne ktorého účtuješ poprosiť tieto časopisy. Hodne sa tam o tom popísalo. Prečítaj, budeš múdrejšia. Ale konkrétne o prepočte koeficientom a názorné príklady sa tam písalo. Postupovala som presne podľa toho. Ten časopis má formát A5. Taký malý. Možno ho má.
0 0
Martas Martas

Martas je offline (nepripojený) Martas

Áno, viem, že ten časopis odoberá. Ale ja to potrebujem vyriešiť do zajtra, keďže je mesačný plátca DPH. Asi zajtra zavolá na DÚ a spítam sa či ten koeficient môžem zmeniť na 1. Lebo napzaj(teraz som si to preštudovala v zákone), že sa koeficient zaokruhľuje na 2 deastinné čísla nahoror. Tak nechápem čo tá účtovníčka popísala. Ale asi to bude od nej normálna vec, Lebo už som po nej našla nie jednu chybu. Napríklad aj takú hrubú(ako som už spomínala), že príjem za faktúry od poisťovní dávala celé do zdaniteľného príjmu, neodpočítala DPH. A potom majiteľka odpadla, keď jej oznámila účtovníčka , že za rok 2004 má základ dane z príjmu 1,5 milióna!
0 0
evuša evuša

evuša je offline (nepripojený) evuša

Skús zavolať na Dú a opýtaj sa, či to môžeš dať od 1. 1. na koeficien 1. Možno to prejde. Veď oni vedia že sa to zaokruhľuje smerom hore. Tiež si zrejme mysleli že jej šibe, ale oni sa prispôsobujú nakoľko zákon im ukladá povinnosť rešpektovať výpočty podnikateľov. Iné to je, keď už sú na kontrole, a zistia, že to oznámenie nesedí. Ty fakt len oznamuješ DÚ že nebudeš používať koeficient nakoľko ti vyšla 1 a doložíš im výpočet ako si sa k tomu dopracovala. Oni nemajú vlastne až do kontroly dôvod spochybňovať tvoje výpočty.
0 0
Martas Martas

Martas je offline (nepripojený) Martas

Dik.Dám vedieť ako som dopadla.
0 0
gabika7 gabika7

gabika7 je offline (nepripojený) gabika7

Môžeš mi prosím poradiť? Začínam v JU účtovať lekáreň v Pohode. NRSYS je špeciálny program pre lekárne v systéme Pohoda?
0 0
Zuzana68 Zuzana68

Zuzana68 je offline (nepripojený) Zuzana68

Gabika, ak sa ti dá, účtuj radšej v podvojnom. Skúsila som oboje a nedá sa to porovnať. Pre prehľadnosť je naozaj lepšie podvojné. NRSYS je soft pre lekárne z ktorého nedostávaš príliš dobré výstupy pre účtovníctvo, ale dá sa. S Pohodou, ti nepomôžem neúčtujem v nej.

Hlavne pevné nervy lekárne sú super!!!!
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Doporučujem aj ja, radšej podvojné, tak ako doporučuje Zuzana68 a aj tie pevné nervy
0 0
anka anka

anka je offline (nepripojený) anka

Vie mi niekto poradit ako v PU uctovat tych 20.-Sk a zaroven 15.-Sk fakturu od zdr. poistovne?
0 0
anka anka

anka je offline (nepripojený) anka

Je potrebne v dan.priznani dph uvadzat tych 5.- za recept v r. 6 ?
0 0
GejzaH GejzaH

GejzaH je offline (nepripojený) GejzaH

Programátor, obchodný zástupca konzultant a implementačný partner pre ľudské zdroje, ekonomiku a logistiku ...viac
Ano, v priznaní sa tých 5 Sk uvádza ako plnenie oslobodené od dane. Na konci roku sa potom vykoná ročné vysporiadanie, ale prax ukazuje, že bežná lekáreň má koeficient > 0,99, takže po zaokrúhlení koef=1.00
0 0
Fogyi Fogyi

Fogyi je offline (nepripojený) Fogyi

Prosím poraďte mi niekto ako sa účtuju vydané faktúry na poistovne a 20,- poplatky za recepty v PU. Doteraz som účtoval lekáreň len v JU. Ďakujem
(e-mail:mmokry@kpas.sk)
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
GejzaH
Martas,
ak sa v tom chceš vyznať, najprv sa musíš zoznámiť s fungovaním lekárne! Pekne si nechaj vysvetliť každý krok, každý doklad, čo a ako robia v lekárni. Kým nemáš absolútny prehľad o tom, ako to tam chodí, stále budeš mať nejasnosti aj v účtovníctve. Lekáreň je veľmi špecifický podnik, ničím sa nedá porovnať.

Dobrá rada na záver: ak v tom chceš mať poriadok, jedine v Podvojnom účtovníctve!!! AKo som už písal starám sa o účtovníctvo siedmych lekární, všetky v PU a skutočne si neviem predstaviť ako zaúčtovať v JU veci, ktoré sa v PU robia jednoducho.... A čo sa týka argumentu o zdanení, nezdá sa mi opodstatnené. Niektorí si myslia, že zdaňujes peniaze, ktoré si ani nevidela, pričom zabúdajú na to, že

a) do nákladov dávaš výdavky, ktoré si nezaplatila
b) účtovníctvo nie je len o tom, aký máš základ dane
Zdravím, ešte sa tu pohybuješ? :p aj kdokoľvek čo sa v tomto vyzná :p - môžem touto formou poprosiť o pomoc? - ktoré plnenia - nadobudnuté koeficientuješ ? z tit. oslobodených plnení za recepty v DPH priznaní? - tovar, služby, zariadenie prevádzky, réžiu? - alebo úplne všetko?
PROSÍM poraď ak môžeš!
****************************
VĎAKA !!!
0 0
GejzaH GejzaH

GejzaH je offline (nepripojený) GejzaH

Programátor, obchodný zástupca konzultant a implementačný partner pre ľudské zdroje, ekonomiku a logistiku ...viac
Od doby, keď sa táto diskusia o účtovanie lekárne otvorila už uplynulo veľa času a nazbierali sa aj nejaké skúsenosti a reakcie daňových orgánov na špecifiká lekárne. Myslím si, že daniari v tom dodnes nemajú jasno, čo kontrola, to iné požiadavky a predstavy o tom, čo a ako má byť zdanené a odpočítané. Keď sa zamyslíme v duchu zákona o DPH koeficientom krátiš tie vstupy, na ktoré na výstupe neuplatníš DPH. Môj osobný názor je, že u nákladov, ktoré súvisia s prevádzkou lekárne nevieš jednoznačne určiť, ktorá faktúra, alebo ktorá nákladová položka sa nezúčastní na príjmu 5 Sk za recept. Z tohto dôvodu by sa mali všetky vstupy vrátene nakúpeného lieku a zdravotného materiálu krátiť koeficientom.
Iná vec je doplnkový sortiment, lebo ten vždy predávaš za hotovosť a nikdy na recept, preto negeneruje nezdanený príjem na výstupe (myslím DPH). Aj keď niektoré kontroly s týmto názorom nesúhlasia.
V konečnom dôsledku, keď sa jedná o lekáreň bez iných príjmov ako predaj lieku, ten koeficient už po minulom roku by mal byť rovný 1.00. Tým pádom máš po starostiach. Mám ale jednu lekáreň, ktorá vo svojej budove prenajíme kancelárie a ordinácie, nájomné bez DPH. Tam už môže dojsť k tomu, že nájomné sa podiela vyšším percentom na príjmoch a ten koeficient klesne pod 1.00.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
GejzaH
Od doby, ...........
Vďaka, uvidím, čo mi to spraví, mám klasickú lekáreň - len činnosť s predajom liekov...., tak uvidím, či ešte budem niečo potrebovať, díííík
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
sway
Zdravím, ešte sa tu pohybuješ? :p aj kdokoľvek čo sa v tomto vyzná :p - môžem touto formou poprosiť o pomoc? - ktoré plnenia - nadobudnuté koeficientuješ ? z tit. oslobodených plnení za recepty v DPH priznaní? - tovar, služby, zariadenie prevádzky, réžiu? - alebo úplne všetko?
PROSÍM poraď ak môžeš!
****************************
VĎAKA !!!
Tak si sem prikladám čo mi odpovedali z Daňového riaditeľstva - ak by to niekoho zaujímalo:

Váš dopyt:

Prosím o vysvetlenie pri prevádzke - Lekáreň, ktorá má aj zdaniteľné obchody oslobodené od DPH podľa § 28-41 (prijaté poplatky za recepty) , pri odpočítaní dane musí použiť koeficient pri ktorých dodaných plneniach? - aj Tovar?, služby - aké? prevádzkové náklady - aké? - aspoň §, alebo usmernenia ktoré to upravujú poprosím.

Prosím ak existuje metodický pokyn k tejto problematike je možné ho nájsť na internete, alebo akou formou ho obdržať.

Vopred ďakujem, s úctou





Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

Platiteľ - lekáreň dodáva služby oslobodené od dane podľa § 29 ods. 1 zákona o DPH. Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použije na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 zákona o DPH. Ak platiteľ použije nakúpené tovary a služby (napr. kancelárske potreby, energie), ktoré použije na dodávanie oslobodených služieb a zároveň aj na dodávky tovarov pri ktorých uplatňuje daň, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50 zákona o DPH.

Pre účely výpočtu pomernej výšky dane v priebehu roka platiteľ používa koeficient vypočítaný z údajov z predchádzajúceho roka. Keďže u ?novoregistrovaného? platiteľa nie je možné použiť koeficient z predchádzajúceho roka, podľa § 50 ods. 3 zákona o DPH, je povinný určiť koeficient pre príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.

Na základe uvedeného lekáreň ? platiteľ si určí koeficient pre príslušný kalendárny rok odhadom (napr. na základe výnosov (príjmov), ktoré predpokladá, že dosiahne v kalendárnom roku, ktoré dosadí do vzorca pre výpočet koeficientu) a takto určenú výšku koeficientu odsúhlasí so správcom dane na základe osobnej konzultácie, resp. formu písomnej žiadosti, v ktorej bude uvedený postup pri odhade koeficientu.

Spôsob výpočtu koeficientu z údajov za celý kalendárny rok 2004 a následný postup platiteľa pri vysporiadaní dane uvádza § 50 ods. 4 zákona o DPH.

Podrobnejšie informácie k problematike uplatňovania DPH lekárňami nájdete na internetovej stránke
www.drsr.sk v sekcii /Všeobecné daňové informácie/ Zovšeobecnené informácie/ DPH po 1.5. 2004/ Postup lekární pri registrácii na DPH/ .

0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Nič nepovedali nové, všetko je presne opísané v zákone o DPH.
0 0
Načítať ďalšie