Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - najčastejšie otázky

V poslednom čase sa neúnosne rozmnožili nové témy s nič nehovoriacimi nadpismi s otázkami k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005.
Pre zlepšenie orientácie zakladám teraz túto tému určenú na zadávanie Vašich súrnych otázok o RZZP.

Ak ste sa stretli s problémom, ktorý si podľa Vášho názoru zaslúži založenie osobitnej témy, pri zakladaní novej témy nepoužívajte nič nehovoriace nadpisy typu "Opäť RZZP", "RZZP - súrne", "Ročné zúčtovanie ZP".
Témy s takýmito nadpismi budú moderátormi pravidelne "filtrované" jedným z nasledovných spôsobov:
a) ak téma bude obsahovať otázku, ktorá môže zaujímať široký okruh poraďákov, príspevky z nej po adekvátnom spracovaní budú presunuté do rubriky "Vypracované otázky - mzdy"
Rubrika sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/f108-vypracovane-otazky--mzdy.html
b) téma bude uzamknutá = nebude možné do nej pridať príspevky (téma sa relatívne rýchlo stratí "z dohľadu")
c) všetky príspevky z témy budú presunuté do "zberného koša" s najčastejšie kladenými otázkami
"Zberný kôš" je zriadený v tejto téme: http://www.porada.sk/t26030-roene-zu...zberny-ko.html
d) téma bude zrušená (duplicity nebudú "zavadzať" pri prezeraní iných tém)

Ďakujem za pochopenie.
Dúfam, že týmto sa nám podarí predísť zahlteniu Porady príspevkami s nič nehovoriacimi nadpismi.

Doplnok 12.5.2006, 19:25:
S potešením konštatujem, že sa najčastejšie otázky začínajú rozbiehať. Po prečítaní prvých príspevkov doplním predchádzajúce informácie.
Pre udržanie prehľadnosti moderátori budú vstupovať do niektorých príspevkov v tejto téme:
1) v niektorých odpovediach nie je ihneď zrejmé, na akú otázku odpovedajú. Také príspevky budeme doplňovať citátmi otázok (ak sa bude dať z obsahu odpovede vydedukovať pôvodná otázka).
Prosím všetkých odpovedajúcich, aby pre udržanie prehľadnosti odpovedali cez tlačidlo "Cituj".
2) otázky umiestnené v tejto téme s jednoznačnými odpoveďami budú kopírované do uzamknutej témy, ktorá sa nachádza tu:
http://www.porada.sk/t26109-odpovede...-rok-2005.html
Hľadajte preto pred zadaním "svojej" otázky najprv odpoveď na podobnú alebo rovnakú otázku v tejto téme.
3) ďakovné a iné im podobné príspevky budú zrušené.
Vyjadrujte, prosím, svoje poďakovanie prideľovaním bodov autorom odpovedí a súhlasmi. Pri prideľovaní bodu máte možnosť autorovi zanechať aj krátky odkaz a teda aj poďakovanie. Využívajte túto možnosť - pomôžete všetkým, ktorí chcú na Porade rýchlo nájsť odpovede na ich otázky.
Naposledy upravil endrju : 12.05.06 at 18:58 Dôvod: Doplnenie informácií
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

liduska
Čiže, u nej sa berie ako keby bola stále zamestnaná hoci je na PN alebo na MD a platí za ňu štát/alebo neplatí?/ á musí platiť preddavky pretože je SZČO z min.6500, v prípade keby nebola PN alebo MD riadne by pracovala vtedy by sa jej preddavky zo SŽČO nerátali min. zo 6500 ale platila by také aké by vyšli čiže aj z nižšej sumy ako je 6500? Správne tomu rozumiem? Za január tiež musí platiť ako SZČO min.zo sumy 6500?
Pri predavkoch sa berie (bralo), že je stále zamestnaná to je OK.
Pre RZ je podstatné, že u SZČO sa minimálny základ do 31.8. nekrátil pri PN, materskej a pod.. Preddavky vtedy platiť nemusela lebo bola zamestnancom, ale v zúčtovaní jej vyjde nedoplatok, lebo jej minimálny základ je 6500 mesačne až do 20.6. (kôli SZČO).
Ak myslíš za január 2005, pri RZ neberieme do úvahy jednotlivý mesiac, ale za obdobie do 20.6. (kým bola SZČO) musí zaplatiť z tých 6500 x 5 + alikvotna časť zo 6500 za máj.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

kubranka
Aj ja mám jeden problém s RZZP. Ostatné sa mi podarilo nájsť a našla
som aj podobný tomu môjmu, ale nie presne môj prípad. Robím RZZP
SZČO, ktorá podnikala celý rok. Okrem toho bola celý rok poslancom
mestského zastupiteľstva, kde dosiahla celkový príjem cca 6.000,-- Sk.
Preddavky platila iba ako SZČO, z platu poslanca preddavky odvádzané
neboli. Mám do RZZP zahrnúť iba príjmy z podnikania alebo aj poslanecké,
resp. ktoré tlačivo mám potom použiť? Vopred Vám všetkým ďakujem.
Poslanec, ak to nie je poslanec dlhodobo uvoľnený na výkon funckie, čo nie je, nie je považoaný za zamestnanca.
Ale príjem poslanca je príjmom podľa §5 zákona o dani z príjmov.
Príjem podľa §5 mimo zamestnania sa v RZ zohľadňuje iba v tom prípade, že v čase poberania tohoto príjmu poistenec nebol zametnancom ani SZČO (obdobne ako dohody).
T.j., keďže bola SZČO, príjem poslanca sa v RZZP neuvádza. Robí tlačivo B.
0 0
kubranka kubranka

kubranka je offline (nepripojený) kubranka

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Veru mi aj odľahlo, že si s tým nemusím komplikovať vyplňovanie tlačív RZ...
0 0
Ludula Ludula

Ludula je offline (nepripojený) Ludula

žena
Potrebujem rýchlo poradiť a nemám kedy čítať predošle otázky.Priateľka je na rodičovskom príspevku poistné za ňu platí štát. Je však od 9/05 do 12/05 zamestnaná na dohodu a jej príjem za tieto mesiace je 15 000,-Sk. Je povinná podať RZ musí si teda zaplatiť poistné zo sumy 15 000,-Sk 14%?Aké tlačivo použije?
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Ludula
Naposledy upravil Ludula : 25.06.06 at 17:46
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ludula, dúfam že nie je neskoro. Ak v roku 2005 nebola zamestnancom, nebola SZČO, tak RZ podáva na tlačive typ C.
0 0
eva eva

eva je offline (nepripojený) eva

Aké tlačivo mám použiť, začal ako slobodný umelec od 21.12.2005, keď mu vyplním B vychádza nezmysel. Do 20.12.2005 bol na sociálnej poistovni na socialke na Úrade práce nebol evidovaný. Štát platil zaňho poistné.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
eva, ak bol od 21.12.2005 prihlásený v zdr.poisťovni ako SZČO, a dovtedy bol poistenec štátu, tak tlačivo B.

Vŕta mi v hlave, ako mohol byť poistenec štátu, keď nebol na úrade práce? To je študent, dôchodca alebo je na rodičovskom príspevku?

A - čo je to "vychádza nezmysel"?

(BTW. o nezmysloch by sme v prípade RZZP mohli hovoriť dlhé hodiny).
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Vrátim sa k môjmu predošlému príspevku, lebo som čím ďalej tým viac zamotaná.
Teda zamestnankyňa celý rok v zamestnaní,
od 6.2.2005 PN,
konateľ do 20.6.2005.
Vypĺňam X, lebo má príjem pod 78000 Sk.
Teda XA mi je jasné, ide o list XB:
B04 1.1.2005 - 20.6.2005
B05 171
B06 1200
B07 19500
B08 0
B09 91123

B11 0
B12 0
B13 0

ako vyplním B21,22,23,24,25
B21 B22 B23 B24 B25
január 31 6500 0 0 0
február 6 1393 0 0 0
marec 0 0 0 0 0
... ďalej samé nuly,
ale ak to takto vyplním, tak mi vyjde nedoplatok tých 76 korún, čo SOMIJ povedala že nie je dobre.

B31 9113
B32 0
B33 0
B34 9113
B35 9113
B36 171
B38 9113
B40 7893

B50 1276

Ako to teda mám vyplniť ? Poradíte?
0 0
biba7 biba7

biba7 je offline (nepripojený) biba7

Mám takýto prípad: od 01.01.2005 do 31.07.2005 bol SZČO, platil si zdravotné poistenie ako SZČO, od 01.08.2005 do 31.12.2005 bo zamestnancom, platil za neho poistné zamestnávateľ. Pri vyplnení RZ mi vyšiel veľký nedoplatok, nakoľko ako SZČO mal vysoký základ dane a jeho preddavky od augusta by boli vysoké, on ich však už neplatil lebo bol zamestnaný a platil za neho jeho zamesztnávateľ. Je tento nedoplatok v poriadku?
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Muška
Dušan, áno má nedoplatok na ZP za tie dva mesiace, keď za neho nikto neplatil. Takže 2x910,-
Muška, ďakujem za potvrdenie môjho názoru.
0 0
feap1 feap1

feap1 je offline (nepripojený) feap1

ahojte,

chcel by som sa spýtať, ako urobiť zúčtovanie pre zamestnanca (zamestnaný 1-6/2005), ktorý jeden mesiac bol celý PN (máj).

Jeho zamestnávateľ bol veľmi neochotný a nedal mu žiaden papier (potvrdenie o príjmoch a preddavkoch), a tak je nútený urobiť to z výplatných pások (aj to mu chýba práve májová, kde bol celý čas práceneschopný)

chcem sa spýtať na riadok 34 (aké číslo sem uviesť ??? - 39000 za 6 mesiacov, alebo 32 500? kedže bol 1 mesiac celý na PN)

Ďakujem
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

feap1
ahojte,

chcel by som sa spýtať, ako urobiť zúčtovanie pre zamestnanca (zamestnaný 1-6/2005), ktorý jeden mesiac bol celý PN (máj).

Jeho zamestnávateľ bol veľmi neochotný a nedal mu žiaden papier (potvrdenie o príjmoch a preddavkoch), a tak je nútený urobiť to z výplatných pások (aj to mu chýba práve májová, kde bol celý čas práceneschopný)

chcem sa spýtať na riadok 34 (aké číslo sem uviesť ??? - 39000 za 6 mesiacov, alebo 32 500? kedže bol 1 mesiac celý na PN)

Ďakujem
Pokiaľ bol minulý rok zamestnancom a požiadal k 7.5.2006 zamestnávateľa písomne o vystavenie potvrdenia o preddavkoch tak mu ho zamestnávateľ musí vydať. A myslím, že teraz prvý rok zúčtovania by nemal byť problém vystaviť to potvrdenie aj trochu neskôr. Pretože k RZZP si zamestnanec ako prílohu dáva potvrdenie o preddavkoch od zamestnávateľa.
0 0
Ludula Ludula

Ludula je offline (nepripojený) Ludula

žena
V príspevku 1045 som sa pýtala aké tlačivo má vyplniť poberateľka rod. príspevku, ktorá v mesiacoch 9-12/05 mala hrubý príjem 15000,-Sk. Pán Miháľ mi odpovedal, že tlačivo C. Vedel by mi niekto takéto tlačivo spracovať ako mám jednotlivé položky vyplniť.Ja ako čítam tak čítam neviem sa pohnuť.Osoba poberajúca RP je osobou za ktorú platí poistné štát a podľa toho sa mi nehodí ani oddiel III. a ani odd. IV. a ešte ani neviem vpísať sumu keď to bolo v celku za všetký mesiace 15 000,-.
Pomôžte mi niekto toto tlačivo spracovať.
Veľmi pekne ďakujem.
Ludula
Naposledy upravil Ludula : 26.06.06 at 08:40
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Prosim Vas v pripade dochodcu s prijmom z dohod: september 2005 = 2800 Sk, oktober 2005 = 4400 Sk. Ma tento dochodca povinnost robit rocne zuctovanie ked za ten oktober bolo presiahnutych tych 3250 Sk. Ine prijmy uz nemal. Dakujem!!!
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

tinka111
Prosim Vas v pripade dochodcu s prijmom z dohod: september 2005 = 2800 Sk, oktober 2005 = 4400 Sk. Ma tento dochodca povinnost robit rocne zuctovanie ked za ten oktober bolo presiahnutych tych 3250 Sk. Ine prijmy uz nemal. Dakujem!!!
Ak bol celé obdobie 9-12/2005 dôchodca a popri týchto príjmoch z dohôd iné príjmy nemal a ani sa nezamestnal, tak sa posudzuje príjem celkový, za 9-12/2005 = 13000,-Sk.
Takže nie, v tom prípade nemusí, pretože jeho príjem bol len 7200,-Sk
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Dakujem velmi ste mi pomohli z tychto dochodcov mam chaoz...
0 0
terezaka terezaka

terezaka je offline (nepripojený) terezaka

manželka,matka troch dospelých detí ...viac
Pekný deň!
Prosim o radu, alebo nasmerovanie, ak bol tento problem riešený.SZČO 2/2005,a 3/2005 bol práceneschopný,platil odvody do ZP, že pri RZ si to odpočita predpokladala som,že na tlačive v VI.ODDIEL p.41,p.42 len tam sa to ďalej odvoláva na § a som z toho zmetená .Pekne prosím o radu ak vtom ma niekto jasno odpíšte prosíííííííííím ďakujem
0 0
inge57 inge57

inge57 je offline (nepripojený) inge57

Prosím Vás ako postupovať v prípade, ak SZČO bola od 01.01. do 15.12 SZČO. Od 16.12. prerušil živnosť a odhlásil sa zo ZP. Nikde sa neprihlásil ani ako samoplatiteľ, nieje ani invalid. Čo mám správne uviesť na riadku 61 - počet kalend. mesiacov prevádzkovania 11 alebo 11,5. Postupujem pri výpočte ročného zúčtovania pri prerušení normálne akokeby neprerušil živnosť- mám namysli, že mu normálne vypočítam preddavky na ZP, len ich zatiaľ nebude platiť až pokiaľ nezruší prerušenie živnosti? Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
terezaka
Pekný deň!
Prosim o radu, alebo nasmerovanie, ak bol tento problem riešený.SZČO 2/2005,a 3/2005 bol práceneschopný,platil odvody do ZP, že pri RZ si to odpočita predpokladala som,že na tlačive v VI.ODDIEL p.41,p.42 len tam sa to ďalej odvoláva na § a som z toho zmetená .Pekne prosím o radu ak vtom ma niekto jasno odpíšte prosíííííííííím ďakujem
Práceneschopnosť SZČo sa zohľadňuje v VI. oddieli, p.41 a 42 len od septembra a len v prípade, ak počas PN SZČO poberá nemocenské.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
inge57
Prosím Vás ako postupovať v prípade, ak SZČO bola od 01.01. do 15.12 SZČO. Od 16.12. prerušil živnosť a odhlásil sa zo ZP. Nikde sa neprihlásil ani ako samoplatiteľ, nieje ani invalid. Čo mám správne uviesť na riadku 61 - počet kalend. mesiacov prevádzkovania 11 alebo 11,5. Postupujem pri výpočte ročného zúčtovania pri prerušení normálne akokeby neprerušil živnosť- mám namysli, že mu normálne vypočítam preddavky na ZP, len ich zatiaľ nebude platiť až pokiaľ nezruší prerušenie živnosti? Ďakujem
Ak k 1.7.2006 nie je prihlásený ako SZČO, preddavky vôbec vypočítavať nemusí, pretože ich platiť nebude.

Ak ale veľmi chcete, tak r.61 = 12
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať