Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov

Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Kači Kači

Kači je offline (nepripojený) Kači

nič zaujímavé - manželka, mamka, účtovníčka ...viac
Eva Farkasová
--------------------------------------------------------------------------
Prechod z JÚ do PÚ je dosť náročný, ale neboj zvládneš to. Poradím ti len to, že vlastníci bytov platia zálohové platby /takže nezahrň to do žiadnej účt.triedy 6, ale na nejakú 3../. My máme na starosti nájomné byty ale aj odkúpené - sú v našom správcovstve. Na začiatok doporučujem aj nejakú literatúru s účtovnými osnovami.
K prechodu z JÚ na PÚ
Nejaký príklad by nebol možný? - Koncročné stavy v JÚ a otvár. súvaha v PÚ - veľmi by to pomohlo mne aj luu.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
susu
Mozez pouzit aj zmluvu o dielo na zaklade obcianskeho zakonnika. Potom neodvadzas dan ani odvody do socialky a mozes to urobit aj dodatocne. Pokial prekrocis sumu urcenu zakonom, musis si splnit tzv. bonzacku povinnost. Ten komu vyplatis odmenu je v tomto pripade povinny podat si danove priznanie. Tebe odpada povinnost registracie ako zamestnavatela na danovom urade a s tym suvisiaca byrokracia.
Zmluvu o dielo nemusím zdanit? Ja som si myslel ze zdanujem vzdy, ked dávam odmenu. Je to niekde v zákone o dani z príjmu uvedené? To by vyriesilo dost problemov z odmenami za drobné opravy.
A ak nema ten clovek viac ako 40000 do roka nemusí podat ani DP. Je tak?
0 0
Vrták Vrták

Vrták je offline (nepripojený) Vrták

Nella
Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Som novým členom porady v roku 2003 som založil Spoločenstvo vlastníkov bytov. Po roku zhodnotenia Vám môžem len doporučiť založiť si Spoločenstvo VB a NP. Horšie ako to robili tí pred Vami sa to už nedá. Tak sa nedajte odradiť a môžem Vám postupne podľa Vašich požiadaviek poradiť.
1. Vediete jednoduché účtovnístvo.
2. Nie ste plátcami DPH.
3. Správu bytov si vykonávajte prostredníctvom Vami zriadeného Spoločenstva.
4. Základný predpis pre Vás je zákon 182/1993 Z.z. teraz v poslednom platnom znení 367/2004 Z.z. Kompletné úplné znenie môžte nájsť na stránke
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_maxi_fr0.htm
Naposledy upravil Vrták : 14.04.05 at 08:14
0 0
Vrták Vrták

Vrták je offline (nepripojený) Vrták

Som novým členom porady.V roku 2003 som založil Spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Po roku zhodnotenia Vám môžem len doporučiť založiť si Spoločenstvo VB a NP. Horšie ako to robili tí pred Vami sa to už nedá. Tak sa nedajte odradiť a môžem Vám postupne podľa Vašich požiadaviek poradiť.
1. Vediete jednoduché účtovníctvo.
2. Nie ste plátcami DPH.
3. Správu bytov si vykonávajte prostredníctvom Vami zriadeného Spoločenstva.
4. Základný predpis pre Vás je zákon 182/1993 Z.z. teraz v poslednom platnom znení 367/2004 Z.z. Kompletné úplné znenie môžte nájsť na stránke
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_maxi_fr0.htm
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Uz tu nik dlho nepolozil otazocku, ale ja by som jednu mal. Sme SVB a mame zalozeny jeden BU v banke na ktory chodia vsetky platby aj sa z neho vsetko uhradza. Banka nam pripisuje kreditne uroky, (tieto aj zdanuje) a bankove poplatky.

Chcel by som poprosit o radu, o aky prijem ide pri tychto urokoch? Dávame ich do správy spolu s danou z uroku aj s bankovymi poplatkami. Je to správne?

Ak by niekto vedel blizsie popisat co vsetko sa hradí z poplatkov na správu bol by som velmi povdacny.
Dakujem.
0 0
MajaH MajaH

MajaH je offline (nepripojený) MajaH

Sme taktiež SVB . Účty máme založené dva.Jeden na prevádzku ( voda,teplo,el.ener.,upratovanie,správa,..) a druhý účet máme len na údržbu.Sem prevádzame každý mesiac výšku predpisu na tvorbu FOU a z neho hradíme drobné opravy,údržbu, výťahy,...Neplatičov riešime cez prevádzkový účet , to znamená že na fondovom účte sa nám šetria peniažky na väčšie opravy.

Čo účtujete ako čerpanie správy je na Vás ,alebo si to neháte odsúhlasiť na schôdzi SVB.Do správy dávame odmeny,dane,účtovníčku.Vždy to dorovnávame na odmenách tak,aby to vyšlo na tvorbu podľa predpisu.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Ja úroky z BÚ, PSS aj k tomu prinaležiace dane účtujem do FÚO. Z peňazí určených na správu, platím len odmeny za dozornú radu, predsedovi, ak sú nejaké DOVP a dane , príp.odvody ktoré k tomu patria.
0 0
svv svv

svv je offline (nepripojený) svv

Prajem Vám pekný deň. Som tu nová a náhoda ma priviedla na túto stránku. Musím povedať že je to super.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Ja som sa tiež pokúšala položiť nejaké otázky, ktoré sa týkali SVB, ale nikto sa mi neozval. Asi nebolo prehľadne popísané, čo som tým chcela povedať. Ale chcela by som vedieť, ak mi niekto môže poradiť, či SVB vedie JÚ alebo PÚ? V zákone je písané, že JÚ, ale potom som sa dozvedela, že by sme mali viesť PÚ. Ako to vlastne je? Dík za radu.
0 0
lyson lyson

lyson je offline (nepripojený) lyson

čo je to vyhláška č.15/92 Zb.v cenových predpisoch a smerníc a aké je jej znenie? Resp.:kde ju môžem nájsť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať