Zavrieť

Porady

Účtovníctvo v lekárni

Účtujem lekáreň v jednoduchom účtovníctve. Ako správne zúčtovať príjmy za recepty? Všetky príjmy za recepty sú evidované ERP a sú oslobodené od dane. Lekáreň vystaví fa za lieky zdravotnej poisťovni. Faktúra nie je daňovým dokladom pre DPH nakoľko tam nesmie byť vyčíslená DPH čiže pre zdravotnú poisťovňu fakturuje lekáreň za lieky cenu s DPH. Zdravotná poisťovňa vystaví k tejto faktúre svoju faktúru za recepty v sume 15,- SK za recept a o túto sumu si poníži platbu za faktúru za lieky. Mám z toho absolútny guláš ako správne zúčtovať tých 5,- sk za jeden recept čo ostáva lekárni a ako správne zúčtovať DPH z liekov ktoré má plne alebo čiastočne hradiť zdravotná poisťovňa. Má s tým niekto skúsenosť? Vopred ďakujem za radu.
Usporiadat
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

Prosím, dostala som nejakú zostavu z lekárne, kde vznikla strata po precenení liekov. Je potrebné túto zostavu zaúčtovať? a ako?
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

precenenie sa týka predajných cien liekov, nie nákupných. mňa zaujímajú nákupné, lebo vyskladňujem v nákupných cenách. zoznam precenených liekov si iba zakladám medzi výstupy lekárne, neúčtujem nič.
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Lubica H Pozri príspevok
precenenie sa týka predajných cien liekov, nie nákupných. mňa zaujímajú nákupné, lebo vyskladňujem v nákupných cenách. zoznam precenených liekov si iba zakladám medzi výstupy lekárne, neúčtujem nič.
Suhlasim s touto odpovedou na otazku od Invest.
Rozvijam ale temu ďalej:
Co na konci roka?
Pre zistenie reálnej hodnoty zásob by asi bolo treba na zaklade týchto preceňovacích protokolov vytoriť opravné položky k liekom co zostanu na sklade. Keďže už teraz viem, že lieky zrealizujem za nižšiu cenu, reálna hodnota zásob je nižšia.
Uvažujem správne ?
0 0
eltrafficanto eltrafficanto

eltrafficanto je offline (nepripojený) eltrafficanto

Zníženie ocenenia zásob by som riesil IBA pri tých položkách pri ktorých NA KONCI ROKA pri inventarizácii zostala maximálna predajná cena pod ich reálnou nákupnou cenou. (§ 23 postupy účtovania).
A kam s tým rozdielom? Hm, keďže ide o trvalé zníženie ceny (bohužiaľ) tak opravné položky, podľa mňa, nie su vhodné. (opäť § 23: "...a ak nie je zníženie hodnoty definitívne, vytvára sa opravná položka.") Takže v prípade núteného precenenia skrz kategorizácie by som to na konci roku zaúčtoval ako škodu do normy 549A -daňovo uznateľný náklad.
0 0
eltrafficanto eltrafficanto

eltrafficanto je offline (nepripojený) eltrafficanto

eltrafficanto Pozri príspevok
Zníženie ocenenia zásob by som riesil IBA pri tých položkách pri ktorých NA KONCI ROKA pri inventarizácii zostala maximálna predajná cena pod ich reálnou nákupnou cenou. (§ 23 postupy účtovania).

opravujem (sposob ktory som uviedol vyššie je ak sa vedie sklad sposobom B)
Pre sklad sposobom A sa podľa mňa zníženie skladu účtuje 549AE/132AE za všetky položky ktoré sa počas roka museli predať pod obstarávaciu cenu a nie len pre tie ktoré zostali na sklade k 31.12.
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Účtovníci lekární, možno sa Vám toto zíde, ak máte pohľadávky voči zaniknutej Europskej zdravotnej poisťovni:
v prilohe su priložene informacie a vzor tlačiva na prihlásenie pohľadávok do likvidácie.
0 0
BKatka BKatka

BKatka je offline (nepripojený) BKatka

Dobrý deň. Touto cestou by som Vás chcela poprosiť o pomoc pri účtovaní odoslaných FA pre zdravotné poisťovne za recepty. Ďakujem. Katarína B
0 0
eltrafficanto eltrafficanto

eltrafficanto je offline (nepripojený) eltrafficanto

PÚ alebo JÚ?
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

Potrebaovala by som poradiť. Ako účtujete dobropisy, vystavené ZP.
Ďakujem
0 0
eltrafficanto eltrafficanto

eltrafficanto je offline (nepripojený) eltrafficanto

uctovanie dobropisov zalezi od toho ako ty sama uctujes faktury za doplatky za recepty. V podstate potom uctujes vytvorený dobropis rovnako len s "-" v sume. (u mna "-" 311AE/315100)
Dalsia vec je uctovanie zapoctu dobropisu: ja to uctujem ako uhradu celkovej sumy dobropisu v "-" 395/311AE a potom ako ciastocnu uhradu faktury ktoru mi poistovna krátila "+" 395/311AE
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

eltrafficanto Pozri príspevok
uctovanie dobropisov zalezi od toho ako ty sama uctujes faktury za doplatky za recepty. V podstate potom uctujes vytvorený dobropis rovnako len s "-" v sume. (u mna "-" 311AE/315100)
Dalsia vec je uctovanie zapoctu dobropisu: ja to uctujem ako uhradu celkovej sumy dobropisu v "-" 395/311AE a potom ako ciastocnu uhradu faktury ktoru mi poistovna krátila "+" 395/311AE
Ja učtujem dobropis tak isto -311/-315.
Ale nerozumiem Tvojmu učtovaniu zápočtu a použituiu účtu 395.
Ja účtujem nasledovne:
OF ( odslané zúčtovanie poisťovni ) v pôvodnej výške 100 Sk 311/315
OD (odoslaný dobropis na opravu ) 20 Sk -311/315
Uhrada od poisťovne na bankový účet 80 Sk 221/311
Interný doklad: zápočet OF a OD 20Sk /D311 OF
zápočet OF a OD 20Sk MD 311 OD/
0 0
eltrafficanto eltrafficanto

eltrafficanto je offline (nepripojený) eltrafficanto

ErikaDP Pozri príspevok
Ja učtujem dobropis tak isto -311/-315.
Ale nerozumiem Tvojmu učtovaniu zápočtu a použituiu účtu 395.
Ja účtujem nasledovne:
OF ( odslané zúčtovanie poisťovni ) v pôvodnej výške 100 Sk 311/315
OD (odoslaný dobropis na opravu ) 20 Sk -311/315
Uhrada od poisťovne na bankový účet 80 Sk 221/311
Interný doklad: zápočet OF a OD 20Sk /D311 OF
zápočet OF a OD 20Sk MD 311 OD/
Ja to robim cez 395 koli tomu ze V MRP-win neexistuje funkcia "započet". Umelo si musim cez ID uhradit OD 395/311 v "-"a rovnaku sumu z OF 395/311 v "+" aby mi nevyseli v zozname faktur ako neuhradene. Ale vysledok je rovnaky
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

eltrafficanto Pozri príspevok
Ja to robim cez 395 koli tomu ze V MRP-win neexistuje funkcia "započet". Umelo si musim cez ID uhradit OD 395/311 v "-"a rovnaku sumu z OF 395/311 v "+" aby mi nevyseli v zozname faktur ako neuhradene. Ale vysledok je rovnaky
Dik za vysvetlenie.
Utvrdilo ma to v tom, že som veľmi spokojná, že účtujem v Omege - tam idú zápočty elegantne , ľahko a rýchlo cez Interné doklady.

Nejako nám upadla do zabudnutia téma " korunové faktúry v lekárni ", ktorú sme rozdiskutovali dávnejšie. Ako to riešiš vo svojej lekárni ?
0 0
eltrafficanto eltrafficanto

eltrafficanto je offline (nepripojený) eltrafficanto

Dosle "korunove" faktury uctujem: 1,00Sk 513900/321 ako nedanovy naklad na reprezentaciu...samozrejme ani dph neuctujem.
Ich uhradu meascne naraz 321/221 cez jeden spolocny VPD. Mam sklad sposobom B takze len na konci roka pocas inventury zistim ze sa vsetko rozdalo na reprezentaciu a dalej ma nic nezaujima.
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

dostala som od lekáren výdajku za expirované prípravky. V zostave je to v tržbách aj v DPH. Ako to treba zaúčtovať? DPH musím odviesť? Nemôže sa to účtovať na manká a škody?

Ďakujem za pomoc
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

invest Pozri príspevok
dostala som od lekáren výdajku za expirované prípravky. V zostave je to v tržbách aj v DPH. Ako to treba zaúčtovať? DPH musím odviesť? Nemôže sa to účtovať na manká a škody?

Ďakujem za pomoc
S expirovanymi liekmi je problem, existuje obava, že z pohľadu dane z prijmu sa to bude posudzovať ako škoda ( daňovo neuznana), lebo lekarnik sa mal postarať o to, aby tak dobre odhadol objednavanie tovaru, aby mu lieky neexpirovali ... to je ale teoria, prax je ina, t.j. myslim že prakticky to je nezrealizovateľne.
Ja to zatiaľ učtujem ako prirodzene ubytky , aj keď to v skutočnosti celkom nenaplňa pojmove znaky prirodzeneho ubytku.
T.j. či to zaučtovať do daňovych nakladov alebo nie, to je vec každej konkretnej firmy ako si posudi riziko - či to v pripade kontroly vyškriepi s daňovým úradom

Druha vec je že to mate v zostave tržieb a DPH.
DPH sa z toho neodvadza - tovar nezmenil majiteľa, nedošlo k zdaniteľnemu plneniu.
Neviem čo beriete ako podklad k odvodu DPH - viď rozoberaný problém niekde vyššie v tejto teme. Podľa mňa je berna minca podklad z uzavierky ERP. Skladova zostava by s tym mala sice korešpondovať, ale vznikaju rozdiely, ako napriklad konkretne tento, keď expirovaný material zrejme v lekarni vydali cez taky typ výdaja ako keby ho predali. Toto treba prekonzultovať v lekarni a dohodnuť sa, akym typom výdaja to maju vydavať.
Aby to zbytočne neskresľovalo vystupnu zostavu , treba sa dohodnuť s lekarnikom - aby tieto expirovane lieky robil iným typom výdaja. Predpokladam, že ich skladovy program to umožňuje : t.j. nezahrnuť to medzi vydaje tovaru na ďaľší predaj , ale medzi výdaje typu vyskladnenie pri inventure, na firemnu spotrebu a podobne, aby vydajka bola v nakupnych cenach a tym padom by to nemalo zahrnuť do tržieb a do zostavy DPH.
S lekarňami a ich skladovymi programami je to zložité a dopručujem tu na porade si prečítať témy kotré tu boli rozoberané.
0 0
GejzaH GejzaH

GejzaH je offline (nepripojený) GejzaH

Programátor, obchodný zástupca konzultant a implementačný partner pre ľudské zdroje, ekonomiku a logistiku ...viac
Mám vyjadrenie od daňového riaditeľstva v Banskej Bystrici z r. 2006, podľa ktorého z expirovaných liekov sa neodvádza DPH. Podľa zákona sa DPH odvádza len z ukradnutých zásob.

Z hľadiska dane z príjmov sa jedná o škodu a manká a ako taká, zvyšuje základ dane.
0 0
eltrafficanto eltrafficanto

eltrafficanto je offline (nepripojený) eltrafficanto

GejzaH Pozri príspevok
Z hľadiska dane z príjmov sa jedná o škodu a manká a ako taká, zvyšuje základ dane.
Riešené na porade: http://www.porada.sk/archive/index.php/t-29897.html


Poradca lekárnika č.11/2005 požiadal DRSR o vyjadrenie a uverejňujú toto:
Lieky, ktoré lekárne nakupujú s cieľom ďaľšieho predaja, sa považujú v zmysle § 17 ods. 9 opatrenia MF SR č. 23 054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovnej osnove pre podnikateľov v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov, za tovar.Vyradenie liekov po lehote expirácie sa účtuje na ťarchu účtu 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu zásob.
Z dôvodu špecifickej maloobchodnej činnosti vykonávanej lekárňami a v nadväznosti na ustanovenie § 17 ods.1 písm. b) zákona o dani z príjmov, podľa ktorého sa pri vyčísľovaní základu dane vychádza u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva z výsledku hospodárenia, súčasťou ktorého sú aj náklady súvisiace s vyradením liekov po lehote expirácie účtované na účte 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť, sa tieto náklady považujú za výdavky súvisiace s podnikateľskou činnosťou lekární, t.j. daňové výdavky, pretože dôvodom ich vyradenia je skutočnosť, že lieky po lehote expirácie už nemajú žiadnu realizačnú hodnotu, nesmú sa ďalej predávať, nepredstavujú už žiadnu úžitkovú hodnotu a podľa§ 26 ods.4 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov nespĺňajú definíciu manka a škody.
0 0
eltrafficanto eltrafficanto

eltrafficanto je offline (nepripojený) eltrafficanto

Takže pre poriadok taký sumár:
Expirované lieky sa účtujú na základe protokolu, expiračnej výdajky, ... ako daňové náklady na účte 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť, a to v skladovej (=v nákupnej cene bez dph).
O DPH na výstupe sa neúčtuje.
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

prosím, vie mi niekto poradiť, čo so zostatkom na účte 315 na konci roka za neuhradené "neuznané" recepty??
0 0
Načítať ďalšie