Zavrieť

Porady

Potraviny-co kupujeme a jedavame?

Bryndza nie je bryndza,žinčica z kravskej srvátky,umelé ovocie a zelenina, dopovanie hydiny, krmenie prasat kostnou múčkou a výsledkom sú nechutné umeliny-je ešte možnost zohnat na SK ,zdravé a kvalitné potraviny? Nechápem prečo nechránime aj pravne svoje výrobky /však mame patenty EU,inde sa uplatnujú žaloby o poškodenie dobrého mena výrobku -išlo by to myslím u bryndze a ovčích syrov/Kam to všetko povedie,?
Naposledy upravil arizona : 06.06.17 at 23:14
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

buchač Pozri príspevok
...nie všetci , nie všade , nie vždy.....

Ako markantný príklad dávam Kysuce .........aj tie sú na strednom Slovensku ...
Kto si nemôže prilepšiť domácou produkcjou, mal by začať produkovať niečo sám v inej oblasti, vychádzajúc z jedinečnosti regiónu a ešte aj podporiť zamestnanosť.
1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

erik555 Pozri príspevok
Deklarovane hodnoty napr. v tych niektorych parkoch boli o 15% nizsie hodnoty podielu masa. Ak aj toto je v norme, tak....
erik555 Pozri príspevok
Ine je potom este zvysene hodnoty "Eciek"...o tom som sa v tych prispevkoch nebavil. Napr. parky Mecom Natur su uvadzane bez Eciek s podielom masa 70% vo viedenskych a frankfurdskych. Ale ci je to naozaj tak, to posudit ja neviem.


Ale to hadam by nemalo byt taketo riesenie tejto nasej spolocnosti!!! A co dalsi obcania Slovenska? To je jedno tejto slovenskej stupidnej spolocnosti, co sa im tu ponuka? To je spravne podla teba? Ze ty mas blizko do Rakuska, tak si za vodou? Alebo ako si tu takto diskutujuci predstavujete fungovanie tohto statu? Ze vynasate na Slovensku zarobene peniaze do Rakuska a tak rakusanom prispievate do rozpoctu cez DPH, obchodnikom zisky, vyrobcom odbyt? A to stredoslovaci a vychodniari maju tento stat drzat z tych mizernych platov a este tomuto statu je jedno, ze ako je klamany zakaznik? Ja budem vzdy tvrdit, ze toto je jeden velky pajzel a nie aby som mal byt hrdym slovakom...ani nahodou!
Čo si mi chcel tým prvým zvýrazneným textom povedať? Veď ja to viem a mala by sa spraviť náprava cez štátne orgány, to som predsa napísala.
Neviem kto je nútený kupovať párky ako také, keď všetci vieme aký majú v sebe podiel tuku a ktovir aké mäso je tam pomleté.
Nevyjde cenovo človeka lacnejšie pripraviť si mäso doma samostatne? Ľuďom prekážajú obsahy rôznych náhrad, éčok a pritom naďalej tieto potraviny kupujú.

Mohol by si mi vysvetliť v poradí druhý zvýraznený text? Buď konkrétny.

Ja do Rakúska na nákupy nechodím, mne to nemôžeš vyčítať, aj keď ho mám blízko.
Ako sa vyjadruješ o svojej domovine, sa mi vôbec nepáči. K tomu sa radšej nebudem ani vyjadrovať.
1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Dáša_ Pozri príspevok
no práve na kysuciach sa chovali býky, kosilo sa. A sú miesta, kde sa tak deje dodnes. Vždy sú možnosti. Kde je vôľa, tam je cesta
Pre erik555:

Ja som si tento príspevok všimla až teraz. Stotožňujem sa s ním.
Preto som napísala buchačovi, že treba vychádzať z podmienok vlastného regiónu.
komu bráni začať s chovom kôz pomaly od jedného kusu.
Čo prichádzam v obchodoch do styku s kozími produktami, tak sú to výlučne v BA iba české výrobky a francúzske v Carrefoure. Tak kupujem české, sú bio, iné ani nedostanem, aj keby som nechcela bio, ale viem, že tam nie je prímes iného mlieka.
Ovčie sú slovenské z fariem, sú skvelé.
Kedysi v každej obci boli kone, kravy, kozy. Myslím, že ovos bol plodina, ktorá sa pestovala v tomto kraji, tak nech vypestujú dnes tak hľadané biovýrobky a skúsia ho pestovať vo vyššej kvalite. V normálnej sieti bioovsené vločky som osobne ešte nevidela.
Ako sa levanduľa dopestuje najkvalitnejšia najmä v stredomorí, pretože má najmä tradíciu v jej dopestovaní, i keď lány levandule sa vyskytujú i inde na svete.
Doménou Bulharov okrem zeleniny boli ružové polia. Island profituje z termálnej energie.
Každá krajina je jedinečná, len netreba kopírovať čo je u susedov a vychádzať zo svojich možností a zdrojov.
Vieš, keby si videl, ako sa riešila reštruktualizácia Slovenska tesne po revolúcii, bolo to určujúce pre Slovensko, akou cestou prosperity sa bude uberať, nájsť optimálne východiská pre túto krajinu, malo sa vychádzať z toho čo máme k dispozícii, no ale nevedeli kam z konopí, pretože v náraze mali o tom rozhodnúť ľudia, ktorí boli že sú radi na miestach, ktoré obsadili, ktovie akú prax mali, to bolo najvzácnejšie obdobie pre túto republiku, ktoré sa malo využiť.

Prišlo k deštrukcii, svoje urobil aj Havel, ale to už zachádza do témy - Kam kráčaš Slovensko. Neviem koľko si mal vtedy rokov, ale v 1990-91 vybehla cena potravín závratnou rýchlosťou okrem pár tovarov, ako sú vajíčka a pod.
A začali sa sem valiť zahraničné potraviny.
4 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Dáša_ Pozri príspevok
no my stredoslováci, my si dochováme, dorobíme, zavaríme, uvaríme doma podľa možnosti čo najviac bez účasti štátu
[QUOTE=buchač;2294518]...nie všetci , nie všade , nie vždy.....
korela Pozri príspevok
Kto si nemôže prilepšiť domácou produkcjou, mal by začať produkovať niečo sám v inej oblasti, vychádzajúc z jedinečnosti regiónu a ešte aj podporiť zamestnanosť.
Nuž mňa sa týka najviac snáď to zaváranie ...

Zamestnanosť podporujem tým , že kupujem plody lesov ...
Zamestnávam ale aj jedného majstra na tie práce okolo chalupy odbornejšieho rázu ...

Inak je to hladová dolina jak vyšitá , ale jedinečného charakteru ...ale kde niet ( práca ) , ani čert neberie - nevezme ...

Preto tvrdím to červené ...
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

mmch, práve spomínaný ovos sa pestoval na kysuciach. Plus iné obilniny s kratšou vegetačnou dobou. Keby to niekoho zaujímalo, tak to môžem presne nájsť - mala som požičanú knihu o strave na kysuciach v minulosti.
Okrem iného som sa tam dozvedela, že keď kedysi chceli urbiť puding svojim deťom - tak nastrúhali zemiaky a to, čo pustili - tú šťavu - t-j- zemiakový škrob použili na varenie pudingu. My to máme jednoduchšie, použijeme už polotovar. Ale tuším je tam tiež zemiakový škrob.
2 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

búchač, pokiaľ stále okole seba vidím, že ľudia v záhradach radšej pestujú dokonalé trávniky ( a je jedno, či na záhorí, na kysuciach alebo gemer) miesto zemiakov, hrášku, kapusty, nechovajú pri dome sliepky, lebo sú hlasné a susedia sa sťažujú na kikiríkanie kohúta, tak stále u nás nie je hlad. Stále sa máme dobre.
Ja len pevne verím, že tento rok na jar ubudne tých neobrábaných políčiek, ktoré len zarastajú burinou.

Sme fakt srandovní - odmietame drinu na poliach a potom v ušetrenom čase ideme radšej do posilky, kde sa všetci potíme na malom priestore, pod umelým svetlom.
2 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

A po posilovni ideme do krčmy na pivo ......

Ale ja mám radosť, že sa aj záhradkári preberajú z letargie a začínajú obrábať záhradky. Možno je to tým, že ľudia vo veku 50-60 rokov stratili zamestnanie a ešte nezabudli ako dokáže uživiť 4 árová záhrada 4-člennú rodinu po celý rok ovocím a zeleninou, vrátane zemiakov. Len keby sa tak nekradlo .........
2 0
erik555 erik555

erik555 je offline (nepripojený) erik555

korela Pozri príspevok
[B]
Čo si mi chcel tým prvým zvýrazneným textom povedať? Veď ja to viem a mala by sa spraviť náprava cez štátne orgány, to som predsa napísala.
Neviem kto je nútený kupovať párky ako také, keď všetci vieme aký majú v sebe podiel tuku a ktovir aké mäso je tam pomleté.
Ale ja netvrdim, ze si to maju ludia kupovat Ja kritizujem system tejto spolocnosti, ze deklarovane na etiketach casto nie je pravda a to ma sere ze urady/stat s takymito preslapmi nic nerobia! A to nemusi byt iba o parkoch! Uz to chapeme, ako som to myslel? A potom pisat, ze kvoli tomu sa chodi na nakupy do Rakuska! To kde sme! Co je toto za spolocnost??? Tuto spolocnost tvoria slovaci. A ked si slovenski politici/urady zmyslia, ze tu moze byt klamanie potravin, tak pekne slova nemam na Slovensko!

Ako sa vyjadruješ o svojej domovine, sa mi vôbec nepáči. K tomu sa radšej nebudem ani vyjadrovať.
Vies...radsej by som mal domovinu vo Svajciarsku, Rakusku atd. nez tento pajzel! Za 20 rokov si tato slovac nevedela spojit dialnicou dve najvacsie mesta...a marazmu by sme vedeli ovela viac napisat.
Naposledy upravil erik555 : 06.04.13 at 11:15
0 0
Peggynka Peggynka

Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

mám svoj svet
Veď práve ...keby sa nekradlo ! Pokiaľ nebudú zákony a prostriedky na to,aby sa to nevyplatilo,tak sa veľa nezmení.Čuduješ sa,keď sa s tým trápiš a neprispôsobivé kobylky sa ti postarajú o zber? A tak je to aj v súkromných a aj v družstevných (či ako sa to teraz volá) záhradách.Mimochodom píše sa tu vyššie,že kde je vôľa,je aj cesta...Nie vždy a každý kto to kritizuje,by mal začať od seba.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

http://www.topky.sk/cl/10/1345510/Ma...i-ulomky-skla-

http://aktualne.atlas.sk/v-losich-la...anicie/europa/

V marci čínske úrady zakázali dovoz mandľových koláčov pre reštaurácie Ikea pre vysoký obsah črevných baktérií.
Naposledy upravil lujza.j : 06.04.13 at 14:27
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

erik555 Pozri príspevok
Ale ja netvrdim, ze si to maju ludia kupovat Ja kritizujem system tejto spolocnosti, ze deklarovane na etiketach casto nie je pravda a to ma sere ze urady/stat s takymito preslapmi nic nerobia! A to nemusi byt iba o parkoch! Uz to chapeme, ako som to myslel? A potom pisat, ze kvoli tomu sa chodi na nakupy do Rakuska! To kde sme! Co je toto za spolocnost??? Tuto spolocnost tvoria slovaci. A ked si slovenski politici/urady zmyslia, ze tu moze byt klamanie potravin, tak pekne slova nemam na Slovensko!


Vies...radsej by som mal domovinu vo Svajciarsku, Rakusku atd. nez tento pajzel! Za 20 rokov si tato slovac nevedela spojit dialnicou dve najvacsie mesta...a marazmu by sme vedeli ovela viac napisat.
S tebou sa dosť ťažko diskutuje.
Niekedy si myslím, či nie si agent provokatér.
Čo ti bráni, ak sa tu necítiš komfortne, presťahovať sa do toho Švajčiarska?
Túto spoločnosť netvoria iba Slováci, to by si snáď mohol už vedieť. Koľko ľudí živíš aj ty, okrem seba?
Toto nie je krajina s homogénnym obyvateľstvom. A nie sme ani zoskupením ľudí z celého sveta ako v USA.
Ja som Slovenka, ale nie so slovenskými koreňmi. Radím sa medzi Slovákov, ale nie do "slovače".
Neviem prečo prenášaš svoj hnev na svojich rodákov. Všetci sa vezieme v tom istom prostredí, len koňa má každý iného.
Pokiaľ sa tu budú viesť žabomyšie vojny ...
Dúfam, že ti aspoň niečo dochádza.
Hnevaj sa na vlády. Alebo sa daj do politiky, založ si OZ a rob neustálu osvetu medzi obyvateľstvom. Bolo by v čom. Ale najlepšie bude, ak sa budeš vzdelávať sám, aby si si dokázal zachrániť predovšetkým svoju rodinu.
1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

lujza.j Pozri príspevok
http://www.topky.sk/cl/10/1345510/Ma...i-ulomky-skla-

http://aktualne.atlas.sk/v-losich-la...anicie/europa/

V marci čínske úrady zakázali dovoz mandľových koláčov pre reštaurácie Ikea pre vysoký obsah črevných baktérií.


To fakt nie je normálne. Alebo to bolo vždy, iba je viac kontrol?
Dnes si môže kúpiť mleté mäso iba úplný neznalec dneška.

V marci čínske úrady zakázali dovoz mandľových koláčov pre reštaurácie Ikea pre vysoký obsah črevných baktérií. Zdroj: SITA/AP




Súvisiace správy
Poľskú bravčovinu dávali do kebabov. Moslimovia v Dánsku zúria
Poľský potravinový škandál: Zatvorili mäsokombinát, kde spracúvali mäso uhynutých zvierat
Potravinový škandál: V mäsových guľkách z Amsterdamu môže byť psie a mačacie mäso
Do Británie prišla zásielka hovädzieho z Maďarska, našli v ňom konské mäso
Ďalší škandál v Poľsku: Mäsokombinát mlel do klobás uhynuté zvieratá
Potravinové škandály neutíchajú: V Česku našli v parížskom šaláte a šunkovej rolke listérie


0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

A vieš kto toto všetko zapríčinil? Maďari - prvá správa o farbenom bravčovom mäse ako hovädzom, vo Švédsku a aj u nás, a potom sa roztočil kolotoč kontrol pomocou DNA.
1 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Dáša_ Pozri príspevok
no práve na kysuciach sa chovali býky, kosilo sa. A sú miesta, kde sa tak deje dodnes. Vždy sú možnosti. Kde je vôľa, tam je cesta
Je to pravda - aj keď je veľa nezamestnaných, je veľa neobrobenej pôdy dokonca v ich vlastníctve. Ale oni robiť nebudú - radšej budú natŕčať dlaň, nech im štát dá. Mám konkrétne takého suseda. Je o pár mesiacov mladší ako ja, má role, záhradu a nepestuje nič Popri tom je nezamestnaný, dostáva sociálne dávky čo mu nestačia ani na elektrinu, vodu a plyn. Už ho párkrát vypli, len súrodenci asi za neho platia. Kedysi keď mu žili rodičia, chovali kravy. Keby teraz choval kravu, obrobil by tie lány - zasial žito, na lúkach pokosil seno, mohol by žiť ako človek.(stroje mali) Pretože by mohol aj predať mlieko, spraviť syr, maslo - aspoň pre seba. Ale on robiť nebude. Každý deň si kúpi štvrťku chleba a asi zapije vodou. Váži asi dvadsať kilov, po ulici už chodí iba kabát a nohavice. Do dôchodku má ešte asi dva roky. No čo s takým človekom?
0 0
erik555 erik555

erik555 je offline (nepripojený) erik555

korela Pozri príspevok
Dúfam, že ti aspoň niečo dochádza.
O to sa neboj...preto ta kritika odo mna
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

wagner Pozri príspevok
Je to pravda - aj keď je veľa nezamestnaných, je veľa neobrobenej pôdy dokonca v ich vlastníctve. Ale oni robiť nebudú - radšej budú natŕčať dlaň, nech im štát dá. Mám konkrétne takého suseda. Je o pár mesiacov mladší ako ja, má role, záhradu a nepestuje nič Popri tom je nezamestnaný, dostáva sociálne dávky čo mu nestačia ani na elektrinu, vodu a plyn. Už ho párkrát vypli, len súrodenci asi za neho platia. Kedysi keď mu žili rodičia, chovali kravy. Keby teraz choval kravu, obrobil by tie lány - zasial žito, na lúkach pokosil seno, mohol by žiť ako človek.(stroje mali) Pretože by mohol aj predať mlieko, spraviť syr, maslo - aspoň pre seba. Ale on robiť nebude. Každý deň si kúpi štvrťku chleba a asi zapije vodou. Váži asi dvadsať kilov, po ulici už chodí iba kabát a nohavice. Do dôchodku má ešte asi dva roky. No čo s takým človekom?
Keby choval niečo tak by sa našlo x neprajníkov s prevahou práva sily aby to chovanie tak znepríjemnili že by oľutoval tú chvíľu kedy s tým začal.
1 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

potvrdilo sa to co som pisal,ze na nete je aj kopec hluposti o potravinach-napr. o napichovanie ovocia vodou,vsak to by bolo drahsie ako ten zisk,chcel by som vidiet napichovanie vagona pomarancov
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

pavol54 Pozri príspevok
A vieš kto toto všetko zapríčinil? Maďari - prvá správa o farbenom bravčovom mäse ako hovädzom, vo Švédsku a aj u nás, a potom sa roztočil kolotoč kontrol pomocou DNA.
Takže všetko zlé, je na niečo dobré. Vždy musí byť niekto prvý.
Zatiaľ sa aspoň nenašli a dúfam, že sa ani nenájdu iné druhy z fauny.
Číňania sú aspoň poctiví pri príprave jedál, mäsko nemaskujú.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

trisestri Pozri príspevok
potvrdilo sa to co som pisal,ze na nete je aj kopec hluposti o potravinach-napr. o napichovanie ovocia vodou,vsak to by bolo drahsie ako ten zisk,chcel by som vidiet napichovanie vagona pomarancov
to isté je o prebaľovaní mlieka syrov a pod
1 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

pavol54 Pozri príspevok
to isté je o prebaľovaní mlieka syrov a pod
šak jasné ale dnešný malý postreh z lídla v at: tam mletá červená paprika "mikado" z maďarska a u nás na sáčku napísané - vyrobené v poľsku
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať