Zavrieť

Porady

Daňové priznanie 2011 - tlačivo B

daňový poradca, audítor
Zmeny v daňovom priznaní B:
Nové tlačivo uverejnené FS 13/2011

Strana 1:
- aj FO doplnené SK NACE k hlavnej, prevažnej činnosti
- uvedenie, či správca dane oznámil daňovníkovi číslo účtu správcu dane vedeného pre daňovníka

Strana 2
- upozornenie: v prípade viacerých účtov, by sa tieto mali uvádzať v XIV oddiele – miesto pre osobitné záznamy

Strana 3:
- riadky 35 doplnené o:
o riadok 35a – osobitne uvádzané sociálne poistenie
o riadok 35b – osobitne uvádzané zdravotné poistenie
- zrušený riadok 36 – na uvedenie úhrad zdravotného pracovníka za ďalšie vzdelávanie
- prečíslovanie z dôvodu zrušenia riadku 36
- zrušený súčtový riadok príjmov podľa § 6 ods. 1 + 2 + 3 (riadok 11 VI. Oddiel)
- preukázateľne zaplatené poistné na SP uvedené osobitne § 6/1 a 2
- preukázateľne zaplatené poistné na ZP § 6/1 a 2
- preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie podľa § 6/3 za január – apríl 2011 uvedené osobitne

Strana 4:
- prečíslovanie riadkov spôsobilo napríklad zmenu riadkov, kde sa uvádzajú položky zvyšujúce a znižujúce základ dane. MR to boli riadku 42 a 43, po novom sú to riadky 41 a 42
- sumarizácia z tabuľky 6 sa člení:
o osobitne na príjmy, výdavky, základ dane, upravujúce položky podľa § 6/1 a 2
o osobitne na príjmy, výdavky, základ dane, upravujúce položky podľa § 6/3
- došlo k výraznej zmene strany 4, kde MR bol VII oddiel týkajúci sa výpočtu čiastkového ZD z príjmov z kapitálového majetku, ktoré sú v novom tlačive presunuté na stranu 5
- uvedené posuny menia obsah nasledujúcich strán, ktorých vecný obsah sa posúva

Strana 6:
- na riadku 11 VIII. Oddiel pri výpočte čiastkového ZD z ostatných príjmov doplnené peňažné a nepeňažné plnenie prijímané poskytovateľom zdravotnej starostlivosti

Strana 7:
- doplnené roky možnosti umorovania straty z 5 na 7rokov
- daňová strata sa osobitne vykazuje z príjmov podľa § 6/1 a 2 a osobitne z príjmov podľa § 6/3
- výpočet čiastkového základu dane detto osobitne podľa § 6/1 a 2 a osobitne § 6/3
- riadok na úpravu porušenia podmienok ŽP, DDP ... č. 78 (vysvetľujúca informácia DRSR)

Strana 8:
- zmena X. oddiel – výpočet dane a to konkrétne v položkách, ktoré základ dane znižujú
- osobitne vyčíslený základ dane pred znížením o nezdaniteľnú časť a to iba z príjmov, z ktorých je možné uplatniť nezdaniteľnú časť t.j. § 5 + § 6/1a2
- nezdaniteľné časti sa vyčísľujú vo vzťahu k posudzovanému príjmu (nepočíta sa príjem podľa § 6/3)
Naposledy upravil Jana Acsová : 17.01.12 at 13:23
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Katka, mne logika hovorí, že áno.

Dodatok:
Niečo som našla, je to síce staršieho dáta ale skús pozrieť, či tam nie je zmienka o prenájme Vykonávanie činnosti v oblasti poľnohospodárskej výroby a lesného hospodárstva a zdaňovanie príjmov

Dodatok 2:
Je to tam, podľa § 6 ods. 3
Naposledy upravil Marína : 08.03.12 at 20:52
2 0
šurka šurka

šurka je offline (nepripojený) šurka

Dobrý deň, Janka Acsova veľmi pekne vám ďakujem za radu, ste superrrrrrrrrrrr, hneď som si myslela, že to nebude také jednoduché skončiť účtovníctvo v máji a ďalej si uplatňovať paušálne výdavky. Je mi jasné, že musím viesť účtovníctvo celý rok, ale prosím poraďte mi, ako v programe Alfa-JÚ oddelím technicky príjmy a výdavky spojené so živnosťou (živnosť v máji skončená) od tých, spojených s činnosťou poisťovacieho agenta (jún-až december) tak, aby som mohla príjmy a výdavky v DP vykázať na tých správnych riadkoch tabuľky 1? Napr. mám jazdy motorovým vozidlom spojené so živnosťou a jazdy ku klientom, spojené s činnosťou poisťovacieho agenda. Ak mi poradíte, budem Vám veľmi povďačná a ďakujem vám za Vás drahocenný čas.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
šurka Pozri príspevok
Dobrý deň, Janka Acsova veľmi pekne vám ďakujem za radu, ste superrrrrrrrrrrr, hneď som si myslela, že to nebude také jednoduché skončiť účtovníctvo v máji a ďalej si uplatňovať paušálne výdavky. Je mi jasné, že musím viesť účtovníctvo celý rok, ale prosím poraďte mi, ako v programe Alfa-JÚ oddelím technicky príjmy a výdavky spojené so živnosťou (živnosť v máji skončená) od tých, spojených s činnosťou poisťovacieho agenta (jún-až december) tak, aby som mohla príjmy a výdavky v DP vykázať na tých správnych riadkoch tabuľky 1? Napr. mám jazdy motorovým vozidlom spojené so živnosťou a jazdy ku klientom, spojené s činnosťou poisťovacieho agenda. Ak mi poradíte, budem Vám veľmi povďačná a ďakujem vám za Vás drahocenný čas.
Výdavky nešpecifikujte k príjmom, ale ich vyčíslite jednou sumou na súčtovom riadku.

Vyberám z poučenia:
Ak sa uplatňujú daňové výdavky podľa § 19 zákona, môžu sa tieto uviesť úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky, ak sa vzťahujú len k príjmom uvedeným na riadkoch 1 až 8 (t.j. okrem príjmov z prenájmu uvedených na riadku 10 tejto tabuľky).

Príjmy predpokladám oddeliť viete.
3 0
BarboraS BarboraS

BarboraS je offline (nepripojený) BarboraS

Chcem sa spýtať keď za rok 2011 mám zisk a chcem si uplatniť stratu z minulých rokov v DP to vpisujem do tabuľky D. Len neviem ako to mám zaúčtovať? Prosím o radu ďakujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
BarboraS Pozri príspevok
Chcem sa spýtať keď za rok 2011 mám zisk a chcem si uplatniť stratu z minulých rokov v DP to vpisujem do tabuľky D. Len neviem ako to mám zaúčtovať? Prosím o radu ďakujem
Nijako. Umorenie straty sa premietne v nulovej alebo zníženej dani. To je celé.

Umorovanie dane je "fikcia", ktorú vyčísľujeme v daňovom priznaní. Nie je spojená so vznikom účtovného prípadu ani v JÚ ani v PÚ. V PÚ sa účtuje o úhrade straty podľa podmienok obchodného práva, ktoré nesúvisí s umorovaním podľa zákona o dani z príjmov.
2 0
BarboraS BarboraS

BarboraS je offline (nepripojený) BarboraS

Ďakujem veľmi pekne ale aj tak tomu celkom nerozumiem. Tým pádom zaúčtujem daň v r.2011 591/341 a ako sa dopracujem ktomu, aby som to účtovne mala v roku 2012 vporiadku? Lebo na 341 mi bude vyskakovať tá daň.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
BarboraS Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne ale aj tak tomu celkom nerozumiem. Tým pádom zaúčtujem daň v r.2011 591/341 a ako sa dopracujem ktomu, aby som to účtovne mala v roku 2012 vporiadku? Lebo na 341 mi bude vyskakovať tá daň.
Halóóó ste v téme daňové priznanie FO typu B.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
BarboraS Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne ale aj tak tomu celkom nerozumiem. Tým pádom zaúčtujem daň v r.2011 591/341 a ako sa dopracujem ktomu, aby som to účtovne mala v roku 2012 vporiadku? Lebo na 341 mi bude vyskakovať tá daň.
Ste FO účtujúca v sústave PÚ? Ak áno. Váš zápis je správny 591/341. Ale po zohľadnení straty. Predsa stratu umorujeme pred vyčíslením dane.
0 0
Stiiiv Stiiiv

Stiiiv je offline (nepripojený) Stiiiv

Chcem sa spýtať, je správne do VI. oddielu, položka "Preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona" môžem uviesť sumu preddavkov ktoré som platil do ZP v roku 2011 a potom túto sumu pripočítať k paušálnym nákladom (40 % z príjmu) a dať do 2. riadku tabuľky č. 1 druhý stĺpec (Výdavky zo živnosti)?? ... či tam nemá byť len zaplatené poistné - vyčíslenie zo ZP a nie preddavky. Vopred ď. za odpoveď.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Stiiiv Pozri príspevok
Chcem sa spýtať, je správne do VI. oddielu, položka "Preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona" môžem uviesť sumu preddavkov ktoré som platil do ZP v roku 2011 a potom túto sumu pripočítať k paušálnym nákladom (40 % z príjmu) a dať do 2. riadku tabuľky č. 1 druhý stĺpec (Výdavky zo živnosti)?? ... či tam nemá byť len zaplatené poistné - vyčíslenie zo ZP a nie preddavky. Vopred ď. za odpoveď.
http://www.porada.sk/t189421-zmeskan...poistovne.html
0 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

Prosím vás o kontrolu, vyplňujem DP B, szčo + DVP,
vychádza mi daň r. 95 - 12,92€.
riadok 99 - mi dáva 0
riadok 109 zrazený preddavok z DVP 13,30
riadok 114 preplatok dane - 13,30
Mám to správne, keďže ide o daň zrazenú podľa par. 35. V Zákone o dani z príjmov sa píše, že daň sa nevyrubí ak je menej ako 16,60. Ale to neplatí, ak sa zrážajú preddavky na daň podľa par. 35.
Nemalo by byť správne r. 99 - 12,92 a na riadku 114 preplatok 0,38 €? Ďakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

martina2006 Pozri príspevok
riadok 114 preplatok dane - 13,30
Mám to správne, keďže ide o daň zrazenú podľa par. 35. V Zákone o dani z príjmov sa píše, že daň sa nevyrubí ak je menej ako 16,60. Ale to neplatí, ak sa zrážajú preddavky na daň podľa par. 35. takto to v zákone nie je!
Nemalo by byť správne r. 99 - 12,92 a na riadku 114 preplatok 0,38 €? Ďakujem.
Martinka - treba čítať celú vetu - takto znie ..
To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.
inak to znie celé - takže je to OK
Naposledy upravil Katy a R : 09.03.12 at 17:57
0 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

Veď práve, že som prečítala celý odsek a mi z toho vychádza, že keďže sa zrážali preddavky / t.j. preddavok z dohody o vykonaní práce 13,30/, tak preplatok nemá byť 13,30 ale 0,38. V programe mi automaticky hádže 13,30.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

martina2006 Pozri príspevok
Veď práve, že som prečítala celý odsek a mi z toho vychádza, že keďže sa zrážali preddavky / t.j. preddavok z dohody o vykonaní práce 13,30/, tak preplatok nemá byť 13,30 ale 0,38. V programe mi automaticky hádže 13,30.
Martinka, mal SZČO okrem príjmov z dohody aj príjmy ako SZČO ?
0 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

áno aj príjmy szčo aj dohoda
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

martina2006 Pozri príspevok
áno aj príjmy szčo aj dohoda
kolko boli príjmy SZČO ? Bol v strate ?
0 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

príjmy szčo 11309,79 základ dane szčo 3557,30, DVP 70 , zrazená daň z dohody 13,30.
základ dane 3627,30 - nč 3559,30 = 68 x 19% 12,92
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

martina2006 Pozri príspevok
príjmy szčo 11309,79 základ dane szčo 3557,30, DVP 70 , zrazená daň z dohody 13,30.
základ dane 3627,30 - nč 3559,30 = 68 x 19% 12,92
Potom ten výpočet, ktorý si uviedla v prísp. 393 je správny - nič iné nevymyslíš. Daň je nižšia ako 16,60, preto ti DU celú zrazenú daň z dohody vráti.
0 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

Ďakujem Veronika za vysvetlenie.
0 0
Načítať ďalšie