Zavrieť

Porady

Depresia

Pozdravujem vsetkych.

Prvykrat som sa dostal na tuto stranku, len tak som nou listoval a prisiel som na to, ze mnohi ludia nevedia, co je to depresia, resp. podcenuju jej nebezpecnost. Zauzivany termin "depka" mi pripomina vyraz zo slovnika pubertlanych dievcat a vobec nesuvisi s diagnozou F32.

Ja trpim na depresiu. Je to, prepacte vyraz, svinstvo. To nie je stav, kedy sa rano clovek zobudi a hned je po "depke". Zazivam ju uz dlho, cca 3 roky, momentalne vdaka jesennemu pocasiu sa to dost zhorsilo. Je to ako ked clovek pada do priepasti a uvazuje nad tym, ci chce dopadnut a zlomit si väzy, alebo ci sa chce zachytit o nejaky vytrcajuci konar. Na druhej strane, ak clovek chce bojovat, musi dopadnut az na to najhlbsie dno, aby sa mohol odrazit a ist hore. Niektori to vzdaju a hladaju ulavu vo svetle na konci tunela. Drzim sa nazoru, ze ak ju niekto nezazije (osobne alebo v rodine), nema ani potuchy, co to je. Často mam pocit, ze jedinu ulavu dosiahnem vtedy, ked do toho tunela vstupim a pojdem za tym svetlom (myslene prenesene: skoncim svoj zivot). Som ateista.

Zaujimal by ma nazor inych ludi, ktori nou trpia; ako s nou bojuju. Ja sa liecim antidepresivami v kombinacii s utlmujucimi liekmi. Terapie som vychal, pretoze mi nepomahali. Rady typu: "pracuj vela, zabudnes" alebo "neboj, zvladnes to" mi maximalne tak zdvihaju adrenalin.

Este by som snad dodal dovod, preco som ochorel. Asi som nebol silny a nezvladol rozchod po styroch rokoch. Nazor "pro jedno kviti slunce nesviti" poznam, ale nenavidim ho z duse. Tymto pozdravujem moju "drahu polovicku", JUDr. P.P., ktora ma podrazila v tom "najvhodnejsom case", pricom podanie pomocnej ruky tejto osobe nic nehovori.

Aky je vas nazor? Aku mate skusenost?
Naposledy upravil antonio29 : 08.11.07 at 21:48
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Nyyankees Nyyankees

Nyyankees je offline (nepripojený) Nyyankees

Pokusam sa vlastne zistit... ...viac
Dakujem. Aj ti zavidim, ze si nieco take prezila. Nieco robit, citat, nieco si najst asi zabera skoro kazdemu....mne vsak nie, v hlave mam stale negativum ako "pozitok" z toho co robim. Aspon si pisem tu, ulavi sa mi na par minut aspon trocha, to je krasny pocit....bodaj by som ho mal cely zivot. Za jedno stretnutie u psych. zaplatim, lebo som isiel k sukromnemu. Neviete, ci existuje aj ine riesenie, alebo mam radsej ostat, bude to lepsie...? Rozmyslam, ci zo mna nebude "umely" clovek po liekoch...
0 0
Karla26 Karla26

Karla26 je offline (nepripojený) Karla26

Urcite z teba nebude po liekoch umely clovek, ja som brala citalec s prestavkami asi 3 roky ak nie viac, je to v podstate citalopram ako spominala vyssie kvaka.. zo zaciatku zaberal, spavala som dobre nemala som az take depky ale aj tak som zostala dost naladova a po par mesiacoch som zas mala problemy so spankom.. takze neviem, ci by bolo treba predpisat ine lieky.. V januari som s citalecom skoncila zo dna na den, viem ze sa to nema, ze davky treba znizovat postupne aj niekolko mesiacov, ale vtedy som bola zaryta a odhodlana urobit aj nemozne aby som nemusela brat kazdy den jednu posratu pilulku, navyse chcem mat deti, raz snad, a matka neuroticka, vydepkovana, asi nie je bohvieco.. ale uz posledne tyzdne alebo aj mesiace som mimo, placem, vsetcko ma stve, vytaca, rozmyslam nad zivotom, hodnotami a zda sa mi ze nic tu nema zmysel
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Nyyankees Pozri príspevok
Dakujem. Aj ti zavidim, ze si nieco take prezila. Nieco robit, citat, nieco si najst asi zabera skoro kazdemu....mne vsak nie, v hlave mam stale negativum ako "pozitok" z toho co robim. Aspon si pisem tu, ulavi sa mi na par minut aspon trocha, to je krasny pocit....bodaj by som ho mal cely zivot. Za jedno stretnutie u psych. zaplatim, lebo som isiel k sukromnemu. Neviete, ci existuje aj ine riesenie, alebo mam radsej ostat, bude to lepsie...? Rozmyslam, ci zo mna nebude "umely" clovek po liekoch...
Bude z teba človek, ktorý sa vie tešiť, nezmení ťa to tak, ako si napísal, určite nie. Poviem ti pravdu, mne napr. pomohlo to, že som sa začala starať o nájdeného psíka. Odvtedy som depresie nemala, a som rada, že som tu, a teším sa z vnúčat. A načo si platíš psychiatra, súkromný je určite drahý, a rovnako, možno že ešte lepšie ti pomôže štátny. Určite sa oplatí žiť, ale to oceníš až po liečbe.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Skús si vo svojom okolí vyhľadať psychológa u ktorého nebudeš platiť. A umelý človek po liekoch z Teba nebude. Mňa keby si stretol, tak som krv a mlieko s tak nabrúseným jazykom ako britva. V minulosti som prechádzala ťažkým životným obdobím a nezaobišla som sa bez antidepresív. Ťažké obdobie pominulo, dnes som šťastný a vyrovnaný človek a dokonca som lieky svojho času vysadila. Bezdôvodne sa mrcha depresia na mňa zas posadila a myslela si, že mi zničí šťastný život. Tak tú šťastenu tabletku každé ránko zhltnem, vraj nemám riskovať recidívu, počúvla som. Žijem fakt plnohodnotný život, teším sa zo života.
A hlavne, nerobím veci, ktoré nechcem robiť a dokážem povedať NIE, dokážem mať nielen svoje sny, ale ich aj realizovať.
Najhorší boj, je boj so sebou samým, ale to sladké víťazstvo si treba potom vychutnať a aj vedieť, ako si ho udržať.
Nyyankes, zo psychických ochorení sú ďaleko vážnejšie ochorenia ako depresia.
Existujú ťažké poruchy osobnosti, psychotické nemoci oproti ktorým je depresia len slabý čajový odvar. Tak keď dokážu plnohodnotne žiť takýto ľudia, prečo by si nezvládol ,,len" depresiu. Držím palce!!!
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Karla26 Pozri príspevok
Urcite z teba nebude po liekoch umely clovek, ja som brala citalec s prestavkami asi 3 roky ak nie viac, je to v podstate citalopram ako spominala vyssie kvaka.. zo zaciatku zaberal, spavala som dobre nemala som az take depky ale aj tak som zostala dost naladova a po par mesiacoch som zas mala problemy so spankom.. takze neviem, ci by bolo treba predpisat ine lieky.. V januari som s citalecom skoncila zo dna na den, viem ze sa to nema, ze davky treba znizovat postupne aj niekolko mesiacov, ale vtedy som bola zaryta a odhodlana urobit aj nemozne aby som nemusela brat kazdy den jednu posratu pilulku, navyse chcem mat deti, raz snad, a matka neuroticka, vydepkovana, asi nie je bohvieco.. ale uz posledne tyzdne alebo aj mesiace som mimo, placem, vsetcko ma stve, vytaca, rozmyslam nad zivotom, hodnotami a zda sa mi ze nic tu nema zmysel
Karla26, depresia sa musí poriadne doliečiť, nesmie sa svojvoľne prestať s liekmi, ona sa zvykne niekedy vrátiť, ale to nie je pravidlo. Skús sa znovu liečiť, a dodržiavať pokyny lekára, oplatí sa to. Ono sa to ľahko hovorí, ťažko dodržiava, viem, ale každý si časom nájde nejaký zmysel života, prídu zmeny, deti a na depresiu už akosi neostane čas.
0 0
Karla26 Karla26

Karla26 je offline (nepripojený) Karla26

ja viem, dodrziavat pokyny lekara, mne vsak prvykrat predpisala lieky Citalec obvodna ked som mala 20 rokov a prisla som za nou s tym ze furt placem a nemozem spat.. Ona mi nasadila Citalec, povedala ze je to touto dobou a ze to mam brat minimalne polroka, dalsi zaujem neprejavila.. Tak som tie lieky brala a potom po polroku som ich vysadila, odisla som do zahranicia a prestala brat lieky, asi tym novym prostredim som to nejak dokazala zvladnut ale aj tak sa mi to znova objavilo az som musela vyhladat lekara tam, kde mi predpisali Citalopram, bolo to ok, spala som dobre a nebola som taka vypata a nervozna.. tie som brala 2 roky vkuse ale ako som uz pisala po polroku uzivania som zas zacala mat problemy so spankom, a som naladova a nervozna, a malickost ma dokaze vytocit do nepricetnosti. teraz je to cim dalej tym horsie a myslim ze asi navstivim opat psychiatra.. dnes som bola u obvodnej, vzala mi este raz krv vraj sa pozrie na funkciu stitnej zlazy, ci by aj tam nebol problem a ked nie tak smer psychiater.. inak zajtra mam pohovor do prace, tak mi drzte palce musim to zahrat, ze som ok, lebo proste som ) a ked to nevyjde tak si pustim moju oblubenu kapelu HIM, a vydepkujem sa do uplneho blaha ) aka sa vam paci hudba?
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Karli, tú ŠŽ si daj vyšetriť. Mne minulého roka zistili nedostatočnú funkciu, ktorá podľa všetkého trvala už dlho. Je dosť možné, že práve toto bol spúšťač všetkého. Náš organizmus je jedna veľká chemická továreň a keď prídeš na korienok svojich problémov, zrazu pochopíš ako všetko do seba zapadá a hop, odrazu máš vysvetlenie.
0 0
Karla26 Karla26

Karla26 je offline (nepripojený) Karla26

No, poviem ti, ze dufam ze mi zistia ze s tou ŠŽ nieco mam aspon by som vedela, z coho to je, lebo inak neviem.. je to naozaj z tych negativnych zazitkov a skusenosti ktore sme zazili v detstve? alebo sme len nejaki precitliveli? ja uz neviem.. idem si skusit lahnut a zaspat a snazit sa mysliet pozitivne, je super ze sa tu clovek moze vykecat a dakujem vsetkym za komentare.. drzim vam palce a prajem len to najlepsie a najkrajsie
0 0
Nyyankees Nyyankees

Nyyankees je offline (nepripojený) Nyyankees

Pokusam sa vlastne zistit... ...viac
Sice uz som sa sem nechcel "pridavat", avsak dostak som "potrebu", sa tu ospravedlnit ludom, ktorym som pokazil naladu alebo nieco podobne....pre tych vsetkych, sa ospravedlnujem...
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Nemôžem si pomôcť ....musím ...už zopár krát ma prsty svrbeli , teraz už nestačí len ich poškrabať ...

Nereagujem viac menej na nikoho ....akurát by som doporučoval , aby si poniektorí prispievatelia uvedomili a aj zároveň prečítali príbalové letáčiky toho alebo onoho lieku , nakoľko pri určitých vlastnostiach lieku dosť zavádzajú ...

Zároveň

Buďte ostražitý , ak vám niekto bude radiť alebo vysvetľovať , že na chorobu X pomáha najlepšie medikament .......Y !!!
Sú to neodôvodnené a prázdne reči !
Nič nemôže fungovať všeobecne u každého z nás...
Každý je jedinečný a každý má iné zdravotné problémy , u ktorého sa aj pri rovnakej diagnóze môžu prejavovať inak ...a je jedno , či sa jedná o nachladnutie , alebo trebárs depka ...
Vyvarujte sa preto týchto všeobecných diagnóz na diaľku !

Jediný a správny prístup je individuálna diagnóza a opatrná liečba zameraná na jedného konkrétneho človeka .
JOGA - velká kniha o zdraví
Cielená liečba pomocou jogy a ajurvédy

Len tak , mimochodom , veľa by som vedel prispieť do témy , ale holt ...
Naposledy upravil buchač : 28.04.10 at 12:36
1 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

buchač Pozri príspevok
Nemôžem si pomôcť ....musím ...už zopár krát ma prsty svrbeli , teraz už nestačí len ich poškrabať ...

Nereagujem viac menej na nikoho ....akurát by som doporučoval , aby si poniektorí prispievatelia uvedomili a aj zároveň prečítali príbalové letáčiky toho alebo onoho lieku , nakoľko pri určitých vlastnostiach lieku dosť zavádzajú ...

Zároveň


JOGA - velká kniha o zdraví
Cielená liečba pomocou jogy a ajurvédy

Len tak , mimochodom , veľa by som vedel uderiť do témy , ale holt ...
Juraj, máš osobné skúsenosti s depresiou a jej liečbou?
Pýtam sa, lebo toto je citlivá téma na udieranie, nemyslíš?

A na druhej strane si myslím, že liečiť depresiu jogou je možné, ale nie v ťažkom stave depresie, to už môže byť alternatíva na udržanie sa v dobrom stave alebo zmiernenia po odstránení ťažkého stavu.
0 0
Karla26 Karla26

Karla26 je offline (nepripojený) Karla26

niekedy je lepsie nereagovat, pretoze za kazdou akciou nasleduje dalsia reakcia a tak stale dookola az sa zamotame a dalsi zacarovany kruh uz nepotrebujeme, dost mame toho v nasej hlave.. ja naprikladmcvicim 5 Tibetanov, co je podla mna podobne ako joga, ale nijake pozitivne myslenie mi to na dlhi cas neprinesie, takze holt! ...
z nicoho co som nezazila sa nevysmievam a neodsudzujem - to by mali ucit aj na skolach
1 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Kvaka Pozri príspevok
Karla26, depresia sa musí poriadne doliečiť, nesmie sa svojvoľne prestať s liekmi, ona sa zvykne niekedy vrátiť, ale to nie je pravidlo. Skús sa znovu liečiť, a dodržiavať pokyny lekára, oplatí sa to. Ono sa to ľahko hovorí, ťažko dodržiava, viem, ale každý si časom nájde nejaký zmysel života, prídu zmeny, deti a na depresiu už akosi neostane čas.

ja len dodám, že tá mrcha sa veru vracia / ale kto to nemá, ten nepochopí, čo to je mať depku, ale ja sa držím kréda, že na každého raz príde, to nikto nevie kedy príde ku komu na návštevu a koho ako položí ani sa nenazdá a šup tá potvora je tu/a potom nič iné mi neostáva, len zájsť psychimu a nasadiť lieky. To je mýlna domnienka, že po tých liekoch je človek " umelý " to vôbec nie je pravda, ale pravdou je, že je to dlhodobá liečba, a človek musí byť hlavne trpezlivý, ísť na čerstvý vzduch, na prechádzky, ja napr. chodím buď so psom na prechádzky, alebo si sadnem na bicykel a hurááá do prírody, a dokázať sa tešiť z niečoho, ja napr. teraz sa teším, že všetko zelenie, vtáčiky čvirikajú a hajde do prírody...... a vychutnať si to ticho okolo...

už mnohokrát som to tu napísala, že keď niekto má depku,to ešte neznamená, že je cvok...... / to je celkom iné kaffé/

p.s. ale má jednu " výhodu " aspoň u mňa, že vtedy nemám chuť do jedla a schudnempotvora akásik
Naposledy upravil Barbara : 28.04.10 at 13:12
1 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Presne tak Anikó, máš jednu veľkú pravdu.
A za tie vtáčiky štebotavé a zelenú jarnú trávičku so slniečkom a vernými psími očinkami máš odo mňa 100 bodov, toto je liek nado všetky !
0 0
Karla26 Karla26

Karla26 je offline (nepripojený) Karla26

snazim sa aj ja, vidiet vsade pozitivne veci, a tesit sa aj z malickosti, v podstate mi to aj ide, nie som typ cloveka ktory k stastiu potrebuje peniaze, falosnych kamaratov, drahe dary, vecere a pod.. aj ja mam chvile kedy ma potesi spev vtakov, slnko, a pod.. len dost casto mam prave opacne pocity, ze mi je jedno ze vonku je pekne, ze vtaky spievaju, ze mam volny den, nechce sa mi ani paty z domu vytrcit len lezim na gauci, pod perinou, a cucim do telky alebo notebooku, a v hlave mi víri milion myslienok, prechadzam milionmi pocitov, uzkost, strach, obava, zrazu nadej, pokoj, zrazu panika a tak stale dookola.. a vobec sa mi v tom stave nechce ist von, zvlast ked mi trpne hlava, boli ma brucho, je mi do placu a vsetko ma vytaca.. snazila som sa to prezit bez liekov ale nejde mi to, cakam uz len na vysledky krvi a asi sa zas zastavim u psychiatricky.. co uz, zit musim tu a teraz aj ked by som sa radsej videla niekde na osamelom ostrove, alebo niekde v horach, s par ludmi ktori za to stoja, a neriesila tieto trapne problemy dnesnej doby..
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

buchač Pozri príspevok
...presne , máš pravdu ...lebo moje reakcie by inak vyzneli .

a preto sa v tejto téme už asi nevyskytnem .

Akurát jednu výhradu si neodpustím , poznámku ...nevysmievam sa , neodsudzujem ...nepochopila si , dievča , význam mojich príspevkov a ani toho smajlíka ...

Ozaj , nechcela by si zažiť to , čím som ja prešiel ...ale to je už o inom ...
Smajlík je jednoznačný. Práve preto opakujem, že liečba depresie je nevyhnutná. Aké lieky dá psychiater, to už je na ňom, my sme tu napísali len skúsenosti s vlastnou liečbou, chceli sme tým presvedčiť, že depresia je liečiteľná. Radšej skôr, ako už žiadna liečba, nie každý má také šťastie, že vyviazne.
0 0
Cecilia Cecilia

Cecilia je offline (nepripojený) Cecilia

Tak ma napadlo po prečítaní v jednom príspevku o spôsobovaní si bolesti na tele, aby menej trpela duša, že aj nohy môžu viacej bolieť po nabehaní viacej km po lese alebo svaly môžu bolieť od cvičenia v posilňovni. Rada beriem do ruky motyku alebo lopatu aj keď nemusím. Pomáha to duši. A tá nádhera, ktorá potom vyrastie ...
1 0
Karla26 Karla26

Karla26 je offline (nepripojený) Karla26

ja beham 12h denne v obchode, komunikujem s ludmi, staram sa o vzhlad predajne a aj tak mam pocit ze dusa ma boli 1000x viac ako telo.. nie na kazdeho plati jeden meter, a rady starych materi ako: daj si na noc caj s mliekom, nesed na zadku a rob nieco, zhlboka dychaj, chod sa prejst.. toto radia ludia ktori to nikdy nezazili alebo max ti, na ktorych sem tam pridu nejake obavne myslienky, ale od depresii, a uzkosti to ma na mile daleko.. ked som bola mladsia, vyryvala som si do koze ihlou pismena, alebo nejake znaky, nevedela som preco, ale musela som..nerezala som si ruky ako to mozu robit ini, ale nerobia to len tak, nie je to dobre a treba aby nasli nejaku cestu, nieco pozitivne, ale aj tak sa to vzdy a vzdy objavi znova. A na taketo veci manualna praca az tak nezabera, aj ked moze na chvilu odvratit pozornost na nieco ine, ale aj tak sa kazdu chvilu objavi ten maly roztraseny a nervozny cervik a hloda hloda v tom nasom vnutri..
0 0
MikiHalasko MikiHalasko

MikiHalasko je offline (nepripojený) MikiHalasko

Moje meno je Halász, Mikuláš Halász. Som kreatívny a milujem online marketing. Rád pomáham ľuďom predávať svoje služby pomocou internetu. ...viac
Karla26 Pozri príspevok
ja beham 12h denne v obchode, komunikujem s ludmi, staram sa o vzhlad predajne a aj tak mam pocit ze dusa ma boli 1000x viac ako telo.. nie na kazdeho plati jeden meter, a rady starych materi ako: daj si na noc caj s mliekom, nesed na zadku a rob nieco, zhlboka dychaj, chod sa prejst.. toto radia ludia ktori to nikdy nezazili alebo max ti, na ktorych sem tam pridu nejake obavne myslienky, ale od depresii, a uzkosti to ma na mile daleko.. ked som bola mladsia, vyryvala som si do koze ihlou pismena, alebo nejake znaky, nevedela som preco, ale musela som..nerezala som si ruky ako to mozu robit ini, ale nerobia to len tak, nie je to dobre a treba aby nasli nejaku cestu, nieco pozitivne, ale aj tak sa to vzdy a vzdy objavi znova. A na taketo veci manualna praca az tak nezabera, aj ked moze na chvilu odvratit pozornost na nieco ine, ale aj tak sa kazdu chvilu objavi ten maly roztraseny a nervozny cervik a hloda hloda v tom nasom vnutri..
to mas pravdu, na kazdeho iny meter, a na kazdeho a roznych depkach nieco ine. skor mi pripada ze za tych 12hod sa riadne unavys, a vtedy depka robi skarede veci, no zaroven mas asi vela napatia, ktore treba ventilovat.
napada ta nieco, ako by sa dalo?
0 0
Karla26 Karla26

Karla26 je offline (nepripojený) Karla26

nenapada ma absolutne nic, a ak ma aj napadne a nahodou sa pre nieco nadchnem, hned vzapati sa objavia pochybnosti a nervozita, ci je to spravne alebo ako to urobim a pod.. mam v sebe strasne vela napatia,neviem kde sa vo mne berie,vsetko ma vytoci, nic ma nebavi a zaroven chcem robit vsetko.. viem ze ta moja praca mi len pridava a hladam nieco ine ale prave to, ze v dnesnom svete musis jednoducho makat, dusit v sebe vsetky moralne hodnoty a urobit zo seba demona aby si v tomto svete vedel prezit, co mne je proti srsti. Keby mam peniaze tak asi odidem do chramu do Indie alebo niekam do Tibetu alebo neviem niekam na mesiac aby som mala pokoj od ludskej hluposti.. nad samovrazdou som nikdy nepremyslala, ale nehovorim ze ma nenapadla.. najhorsie je ze svojim spravanim casto ublizujem tym ktorych mam rada, hoci viem ze mi chcu pomoct, no neovladnem to. Mam pocit ze sa cely zivot len premaham, aby som fungovala ako normalny clovek ale v podstate to nie som ja. Teba nieco napada? alebo ostatnych? nieco, cim sa zaoberate aby vam bolo lepsie, mate nejake konicky?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať