Zavrieť

Porady

Účtovníctvo v lekárni

Účtujem lekáreň v jednoduchom účtovníctve. Ako správne zúčtovať príjmy za recepty? Všetky príjmy za recepty sú evidované ERP a sú oslobodené od dane. Lekáreň vystaví fa za lieky zdravotnej poisťovni. Faktúra nie je daňovým dokladom pre DPH nakoľko tam nesmie byť vyčíslená DPH čiže pre zdravotnú poisťovňu fakturuje lekáreň za lieky cenu s DPH. Zdravotná poisťovňa vystaví k tejto faktúre svoju faktúru za recepty v sume 15,- SK za recept a o túto sumu si poníži platbu za faktúru za lieky. Mám z toho absolútny guláš ako správne zúčtovať tých 5,- sk za jeden recept čo ostáva lekárni a ako správne zúčtovať DPH z liekov ktoré má plne alebo čiastočne hradiť zdravotná poisťovňa. Má s tým niekto skúsenosť? Vopred ďakujem za radu.
Usporiadat
mončika mončika

mončika je offline (nepripojený) mončika

Mohli by ste mi potvrdiť, teraz od 1.10.06 vystavujeme poplatky za poukazy, alebo recepty vo výške 5,- Sk, ktoré celé zostávajú lekárni.
Je to oslobodené od DPH? Napíšte mi podľa akého paragrafu zák.o DPH ?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
mončika
Mohli by ste mi potvrdiť, teraz od 1.10.06 vystavujeme poplatky za poukazy, alebo recepty vo výške 5,- Sk, ktoré celé zostávajú lekárni.
Je to oslobodené od DPH? Napíšte mi podľa akého paragrafu zák.o DPH ?
v staršom príspevku príspevku č.131 od zuzka

....ktorú inkasuje lekárnik od pacienta pri výdaji lieku na recept je suma 5 Sk príjmom lekárnika a predstavuje platbu za služby súvisiace s poskytovaním lekárenskej starostlivosti (spracúvanie údajov na magnetickom nosiči v lekárni - § 2a odst. 2 písm. c/ zákona č. 277/1994 Z.z.), ktoré sú podľa § 29 odst. 1 zákona o DPH oslobodené od dane a suma 15 Sk je príjmom zdravotnej poistovne, ktorú v jej porspech vyberá lekárnik od pacienta."
pozri si celú témičku je tu veľa užitočnosí
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Služby poskytované v súvislosti so zdravotnou starostlivosťou sú oslobodené od dane v zmysle § 29 ZDPH. Za službu súvisiacu s poskytovaním zdravotnej starostlivosti je v zmysle § 13 písm. d) zákona č. 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti aj: „štatistické spracúvanie lekárskeho predpisu a lekárskeho poukazu na účely zdravotného poistenia“ . Platbu za túto službu uhrádza zákazník v zmysle § 38 ods. 3 písm. c) a d) zákona č. 577/2004 Z.z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti.
V zmysle Nariadenia vlády SR 539/2006 Z.z., ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 722/2004 Z. z. o výške úhrady poistenca za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov od 1.10.2006, sa pôvodne znenie v ods. 5 mení nasledovne:
"(5) Pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti pri vydaní liekov alebo dietetických potravín je výška úhrady poistenca za služby uvedené v § 38 ods. 3 písm. d) zákona 5 Sk, ak poistenec nie je oslobodený od povinnosti úhrady podľa § 38 ods. 8 písm. d) zákona.".
Zmena obsiahnutá v nariadení vlády sa týka len výšky úhrady za recept, jej účel zostáva nezmenený, preto je poplatok naďalej oslobodený od DPH podľa § 29 ods. 1 ZDPH
0 0
eltrafficanto eltrafficanto

eltrafficanto je offline (nepripojený) eltrafficanto

Zuzka
Citujem:
"Pri výdaji liekov je potrebné zdôrazniť, že lekárnik vypočítava DPH z celkovej hodnoty lieku, nielen so zumy, ktorú dopláca pri výdaji lieku na recept pacient. Uvedené vyplýva z § 22 zýkona o DPH, v zmysle ktorého základom dane pri doaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň.
To znamená, že ak lekárnik platiteľ DPH vydal dňa 01.06. pacientovi na recept liek v hodnote 476 Sk vrátane DPH, pričom za liek zaplatil pacient len 23 Sk a za recept 20 Sk, lekárnikovi v tento deň pri výdaji tohto leku vznikla daňová povinnosť vo výške 76 Sk (476 Sk : 119% x 19% = 76 Sk) ktorú zahrnie do daňového priznania za zdaňovacie obdobie jún, ak má lekárnik zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac alebo do daňového priznania II. štvrťrok, ak má lekárnik zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok.
Skutočnosť, že lekárnik od pacienta obdržal za liek v hotovosti len sumu 23 Sk, alebo že sumu 453 Sk (476 Sk - 23 Sk) lekárnik vyúčtuje na konci mesiaca v prospech zdravotnej poisťovni k úhrade za vydaný liek, resp. že túto sumu obdrží od zdravotnej poisťovni napr. až 02.08. nemá žiadny vplyv na vznik daňovej povinnosti pri vydanom lieku v rpedmetnom dni a vo vyššie vypočítan ej výške.
Zo sumy 20 Sk "za recept", ktorú inkasuje lekárnik od pacienta pri výdaji lieku na recept je suma 5 Sk príjmom lekárnika a predstavuje platbu za služby súvisiace s poskytovaním lekárenskej starostlivosti (spracúvanie údajov na magnetickom nosiči v lekárni - § 2a odst. 2 písm. c/ zákona č. 277/1994 Z.z.), ktoré sú podľa § 29 odst. 1 zákona o DPH oslobodené od dane a suma 15 Sk je príjmom zdravotnej poistovne, ktorú v jej porspech vyberá lekárnik od pacienta."
Dúfam, že to aspoň trošku objasní túto problematiku.
Na zaklade tohto starsieho prispevku som si dovolil upravit tu uz niekolkokrat publikovany postup pri uctovani...uvital by som keby sa andrej_rv , Nataly resp. zuzka vyjadrili pripadne opravili navrhovany postup. Ako zaciatocnikovi v lekarni by mi dobre urobila akasi bodka za tym problemom.
p.s. uvazoval som uz len o 5 sk poplatku za recept
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

V lekárni riešime otázku, ako postupovať v prípade:

Recept je na určitý liek a vzali sme si iný tovar (zámerne). Ako toto máme v programe lekárne LSS vyskladniť, vysporiadať. Robíte to napr. presunom cez skladové karty?
0 0
GejzaH GejzaH

GejzaH je offline (nepripojený) GejzaH

Programátor, obchodný zástupca konzultant a implementačný partner pre ľudské zdroje, ekonomiku a logistiku ...viac
alex1 Pozri príspevok
V lekárni riešime otázku, ako postupovať v prípade:

Recept je na určitý liek a vzali sme si iný tovar (zámerne). Ako toto máme v programe lekárne LSS vyskladniť, vysporiadať. Robíte to napr. presunom cez skladové karty?
Tak tomu nerozumiem.
Podľa mojich predstáv lekáreň na recept lieky vydáva. Ako a odkiaľ ste si vzali iný tovar? Popíš prosím situáciu trochu jasnejšie, táto formulácia mi nič nehovorí.

GejzaH
0 0
martin461 martin461

martin461 je offline (nepripojený) martin461

nebude to myslené tak, že lekáreň vydala v hodnote Rp iný tovar, napr. niečo z voľnopredajného sortimentu?
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

napr. máme recept od lekára na nejaký liek a mi tomuto lekárovi dáme niečo iné čo potrebuje, napr iný tovar, obvazový materiál alebo lieky, ktoré nemusia byť na recept ale mi ich v lekárni neplatíme ale si ich pokryjeme receptom.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

.....posúvam
0 0
GejzaH GejzaH

GejzaH je offline (nepripojený) GejzaH

Programátor, obchodný zástupca konzultant a implementačný partner pre ľudské zdroje, ekonomiku a logistiku ...viac
Teraz už rozumiem.
Ja osobne by som sa túto situáciu príliš nesnažil riešiť tak, aby to bolo vysledovatelné. Existuje totiž niečo také, ako kusová kontrola liekov, o tom by tvoj lekárnik mal niečo vedieť. A v zákone o zdravotnom poistení a v iných zákonoch je jasne stanovený, že na recept sa vydáva ten liek, ktorý je predpísaný, príp. jeho ekvivalent. Viem, prax je trochu iná. Každopádne, nerieši to účtovník, ale lekárnik. Ty by si o tom oficiálne nemal vedieť, zaúčtuješ len príjem a výdaj na sklad, ale za správnosť evidencie zodpovedá lekárnik. Ak sa nemýlim, existuje aj nejaký zákon, ktorýkaždému ukladá povinnosť oznámiť polícii, ak sa dozvie o trestnom čine, a je dokázateľné, že o tom vedel. Nie som si istý, že to nemá nič spoločného s trestným činom...
0 0
martin461 martin461

martin461 je offline (nepripojený) martin461

každý takýto "výdaj" je v podstate tunel na zdravotnú poisťovňu, ktorá takéto Rp dostane na preplatenie; čokoľvek z voľnopredaja (či je to obväz, inj. striekačka alebo multivitamín), čo si lekár zoberie a "zaplatí" receptom vypísaným na konkrétneho pacienta a konkrétny preparát (väčšinou drahší) je podvod a vezie sa v tom rovnako lekár aj lekáreň...
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

tak to radšej nebudeme špekulovať. dík za radu
0 0
margaretka100 margaretka100

margaretka100 je offline (nepripojený) margaretka100

sway Pozri príspevok
Tak dávam na známosť, že som sa naštvala a podala som žiadosť o NEPOUŹÍVANIE koeficientu s vysvetlením, že mi vychádza 0,993 na DÚ Trnava a dnes mi prišlo, že súhlasia s nepoužívaním koeficientu. HURÁAAAA
ježiši,prosím Vás,poraďáci..
my sme nepožiadali DÚ o nepoužívanie koeficientu.. vyšiel nám 0.998,to sa zaokrúhli na 1.. takže už používame 1.. ale bez schválenia DÚ..
čo teraz?máme požiadať dodatočne?
už boli podané 3 dan.prizn..
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
margaretka100 Pozri príspevok
ježiši,prosím Vás,poraďáci..
my sme nepožiadali DÚ o nepoužívanie koeficientu.. vyšiel nám 0.998,to sa zaokrúhli na 1.. takže už používame 1.. ale bez schválenia DÚ..
čo teraz?máme požiadať dodatočne?
už boli podané 3 dan.prizn..
ja by som podala

"Žiadosť - oznámenie"

.....nakoľko nám vychádza...... postupovali sme podľa zák... §.... zaokrúhlili na 1 a teda koeficient nepoužívali, čím žiadame o schválenie tohto postupu aj DÚ.

a hotovo.
myslím, že to schvália.
0 0
margaretka100 margaretka100

margaretka100 je offline (nepripojený) margaretka100

sway Pozri príspevok
ja by som podala

"Žiadosť - oznámenie"

.....nakoľko nám vychádza...... postupovali sme podľa zák... §.... zaokrúhlili na 1 a teda koeficient nepoužívali, čím žiadame o schválenie tohto postupu aj DÚ.

a hotovo.
myslím, že to schvália.
ok, dik, vykonám
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
GejzaH Pozri príspevok
Som autorom softveru pre lekárne a zároveň aj dodávateľom účtovného softveru od tretej firmy, takže v uplynulých mesiacoch som tohto problému mal plnú hlavu. Našťastie lekárne, ktoré používajú môj softvér, účtujú aj na účtovníctve, ktorý dodávam. Oboznámil som sa aj s riešením fy. Aposoft, ktoré sa mi zdalo polovičaté.Nedá sa z toho jednoducho účtovať, sú potrebné všelijaké prepočty. Neviem ako vyriešil daný problém NRSYS, ako ďalší významný dodávateľ softveru pre lekárne. Mne sa podarilo protichodné požiadavky zákona o DPH a o zdravotnom poistení vyriešiť. Bola to práca a štúdium zákonov na niekoľko mesiacov. Teraz mám vo svojom lekárenskom systéme všetky výstupy upravené takým spôsobom, že dáva potrebné podklady pre účtovníčku tak, aby s tým mala čo najmenej práce. Mimochodom účtovaním lekárni sa zaoberám 10 rokov a som presvedčený, že účtovanie lekárne v JÚ je dlhodobo pre lekárníka (ale aj pre účtovníka) nevýhodné.
Ak máte záujem o podrobnú analýzu problému a metodiku účtovania, dajte mi vedieť.

V uvedených príspevkoch ste dokonca na niektoré aspekty lekárenskej praxe aj zabudli. Veľmi zaujímavý je napr. prípad, keď lekáreň dodáva lieky predpísané na recept pre pacientov ústavov sociálnych starostlivostí. Viem, že tento okruh napr. Aposoft vôbec nerieši. Dávajte pozor, ak takýto prípad máte! Môže to byť napr. jedna z príčin, prečo nesedí súčet z reg. pokladne s kontrolným výpočtom, ako píše Zuzka.
môžeš porovnať prosím svoje riešenie a riešenie LEKIS - skladové hospodárstvo pre lekárne?
0 0
Jozef Jozef

Jozef je offline (nepripojený) Jozef

Ahoj Kejka,
ak ta mozem poprosit, poslala by si mi metodiku uctovania lekarni.
Momentalne uctujem v JU ale planujem prejst na PU.

Dakujem

Ak je toho vela, posli mi to prosim na mail: jd@mpk-toys.sk

Dakujem vopred.

Ahoj
Jozef
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

prosím, aj ja by som chcela poprosiť o metodiku...

ďakujem.

ľubica (lubicahal@centrum.sk)
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

Ahoj poraďáci, ktorí sa trápite s účtovaním lekární. Prešla som všetky príspevky tejto témy. Aj viem o čom je reč, ááále čo ak Vám nesedí výstup - Uzávierka s prvotnými dokladmi - výstupmi, čo je ERP, vystavené FA, a FA na ZP. je tam rozdiel - v stĺpci odpisy. čo robíte v takomto prípade, ako účtujete ten rozdiel a čo s DPH - odvádzate ju na výstupe z tejto hodnoty?
Ak niekto máte takýto problém......... už vyriešený, lebo mne to mgr. nevedela vysvetliť z čoho sú tie odpisy v mesačnej uzávierke.
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
Ahojte potrebujem poradiť!
Mám lekáreň , ktorá je mesačným platcom DPH . Faktúry , ktoré vystavujeme ZP za recepty sa majú vystavovať s DPH a zaradiť aj do DPH. Potom vystavujeme dobropisy za mesiac aj tie majú byť vystavené s DPH. Potrebujem veľmi pomôcť. Vďaka vopred. AlkaS
0 0
Načítať ďalšie