Zavrieť

Porady

Na slovíčko, Slováci

erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca

Anketa: Pokračovať v téme?

Počet hlasujúcich
10. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • áno?

    7 70.00%
  • nie?

    3 30.00%
Na slovíčko, Slováci (z Rádia Slovensko)
Naposledy upravil erzet : 04.05.11 at 08:20
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Anglikanizmus nie je anglicizmus
V jazykových prejavoch sa niekedy stretáme s používaním slova anglikanizmus, v množnom čísle anglikanizmy, na označenie jazykového prostriedku, ktorý má pôvod v angličtine, napr. Slovo manažment je anglikanizmus. – Po roku 1989 sa v jazyku začali objavovať mnohé anglikanizmy. – Anglikanizmy nie sú vo vyjadrovaní manažérov ničím výnimočným. Slovo anglikanizmus má však úplne iný význam, pomenúva sa ním anglikánska cirkev, ktorá vznikla v Anglicku. Pôvodom anglický jazykový prostriedok sa volá anglicizmus, v množnom čísle anglicizmy. Správne teda má byť: Slovo manažment je anglicizmus. – Po roku 1989 sa v jazyku začali objavovať mnohé anglicizmy. – Anglicizmy nie sú vo vyjadrovaní manažérov ničím výnimočným.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Montérky – z montérok, nie z montériek
Na pomenovanie špeciálneho oblečenia používaného pri manuálnej práci používame slovo montérky. V jazykovej praxi sa môžeme stretnúť s genitívom tohto podstatného mena v podobe montérok, ale aj v podobe montériek, napr. V ponuke máme rôzne druhy montériek. – Lacný bavlnený materiál na výrobu montériek. Keďže v slove montérky sa základ slova končí na dlhú samohlásku é, genitív sa tvorí pomocou vkladnej samohlásky o, montérok, podobne, ako je to aj v iných slovách s dlhou samohláskou v základe, napr. búrky – búrok, fašírky – fašírok, trenírky – trenírok. Správne teda je: V ponuke máme rôzne druhy montérok. – Lacný bavlnený materiál na výrobu montérok.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Stĺp – do stĺpa, nie do stĺpu
V jazykovej praxi sa nezriedka stretáme s tvarom genitívu jednotného čísla podstatného mena stĺp utvoreného pádovou príponou -u, stĺpu, napr. Vrtuľník narazil do stĺpu elektrického vedenia. – Pád zo stĺpu neprežil 21-ročný mladík. – Hniezdo musia zo stĺpu zhodiť. Podstatné meno stĺp sa pravidelne skloňuje podľa vzoru dub a genitív jednotného čísla sa tvorí pádovou príponou -a, ako je to pri vzore dub, z duba, t. j. do stĺpa, zo stĺpa. Aj vo vetách, ktoré sme vybrali z internetových stránok, mal sa použiť tvar stĺpa, teda Vrtuľník narazil do stĺpa elektrického vedenia. – Pád zo stĺpa neprežil 21-ročný mladík. – Hniezdo musia zo stĺpa zhodiť.
1 0
SamuelSK SamuelSK

SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

Samuel
Inac, ktore je spravne?
A) Ospravedlnujem sa za pripadne neprijemnosti
B) Ospravedlnte ma za pripadne neprijemnosti

lebo raz som tu cital, ze ak pride ziak za ucitelkou a povie Ospravedlnujem sa za meskanie, tak je to smiesne, lebo on sam seba spravedlnite nemoze, vsak? cize ma povedat Ospravedlnte ma za meskanie, pravda ?

Cize znamena to, ze potom kazda mozna kombinacia slov "Ospravedlnujem sa" je nekorektna ?
napr v tom horeuvedenom pripade, alebo v pripadoch: (nahodne som nasiel na google)
"Ospravedlňujem sa, že sme nezískali titul,
Lukáč: Ospravedlňujem sa, kontakty s mafiou som nikdy nemal
Ospravedlňujem sa fajčiarom. Blog - Peter
A. Hlina: Ospravedlňujem sa všetkým Maďarom za činy a slová
Ospravedlňujem sa za vzniknutú škodu, Buksanto


cize toto vsetko je nespravne?

lebo tolko ludi, ze by to hovorilo nespravne, to sa mi nejak nezda, preto sa pytam
0 0
ivuliatko ivuliatko

ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac
SamuelSK Pozri príspevok
Inac, ktore je spravne?
A) Ospravedlnujem sa za pripadne neprijemnosti
B) Ospravedlnte ma za pripadne neprijemnosti

lebo raz som tu cital, ze ak pride ziak za ucitelkou a povie Ospravedlnujem sa za meskanie, tak je to smiesne, lebo on sam seba spravedlnite nemoze, vsak? cize ma povedat Ospravedlnte ma za meskanie, pravda ?

Cize znamena to, ze potom kazda mozna kombinacia slov "Ospravedlnujem sa" je nekorektna ?
napr v tom horeuvedenom pripade, alebo v pripadoch: (nahodne som nasiel na google)
"Ospravedlňujem sa, že sme nezískali titul,
Lukáč: Ospravedlňujem sa, kontakty s mafiou som nikdy nemal
Ospravedlňujem sa fajčiarom. Blog - Peter
A. Hlina: Ospravedlňujem sa všetkým Maďarom za činy a slová
Ospravedlňujem sa za vzniknutú škodu, Buksanto


cize toto vsetko je nespravne?

lebo tolko ludi, ze by to hovorilo nespravne, to sa mi nejak nezda, preto sa pytam
Žiak žiada učiteľku, aby ospravedlnila jeho neskorý príchod, pretože ona rozhoduje, či bude neprítomnosť na vyučku ospravedlnená alebo nie. Preto je v tomto prípade zaužívané spojenie "ospravedlňte ma", aj rodičia žiadajú písomne "ospravedlňte môjho syna XY, ktorý sa nezúčastnil na vyučovaní... z takých a takých dôvodov"... alebo "pani učiteľka, ospravedlňte ma, zabudol som si zošit". Táto formulácia je typická pre školské prostredie.
Okrem toho sa výraz "ospravedlňte ma" používa ako zdvorilostná formula, keď opúšťame nejakú spoločnosť.

Tie ostatné ospravedlnenia, ktoré uvádzaš, sú podľa mňa v poriadku. Môžeme sa ospravedlniť (teda vlastne žiadať o prepáčenie) za niečo, čo sme urobili, aj za niečo, čo sme neurobili, hoci sme mali.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Tímea – od Tímey, ale o Tímei
Nedávno sme dostali otázku, ako sa skloňuje ženské meno Tímea, ktoré sa z maďarčiny dostalo aj k nám, ale ktoré má pôvod v gréckom mene Euthymia. Meno Tímea sa skloňuje podľa vzoru idea rovnako ako iné ženské mená cudzieho pôvodu zakončené na samohláskovú skupinu -ea, ako sú aj mená Andrea a Lea. V genitíve jednotného čísla má tvar Tímey s ypsilonom na konci, napr. vrátil sa od Tímey, bez Tímey nechce odísť, v lokáli má tvar Tímei s mäkkým i na konci, napr. rozprávali sa o Tímei. V nominatíve množného čísla je tvar zhodný s genitívom jednotného čísla, t. j. Tímey s ypsilonom na konci, napr. v triede máme dve Tímey.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Nie detský kočiar, ale kočík či detský kočík
Nedávno sme sa z médií dozvedeli o jednom šikovnom domácom majstrovi, ktorý siz detského kočiara urobil kosačku. Táto informácia nás prekvapila, lebo slovom kočiar sa v slovenčine pomenúva ľahké štvorkolesové vozidlo na dopravu osôb, ktoré ťahajú kone a ktoré zvyčajne nazývame koč, no v tomto prípade o nič také nešlo. V informácii sa teda nevhodne použilo slovné spojenie detský kočiar. Namiesto neho sa na pomenovanie vozíka na prevážanie malých detí malo použiť slovné spojenie detský kočík alebo iba jednoducho slovo kočík.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Nie kochlík, ale kvetináč alebo črepník
Niektorí predajcovia potrieb na pestovanie kvetov ponúkajú vo svojom sortimente kochlíky. Slovo kochlík však nie je súčasťou slovnej zásoby spisovnej slovenčiny, nenájdeme ho ani v Pravidlách slovenského pravopisu, ani v Krátkom slovníku slovenského jazyka, ba ani v najnovšom Slovníku súčasného slovenského jazyka. Ide o nárečové slovo známe najmä v niektorých západoslovenských nárečiach. Na pomenovanie nádoby z pálenej hliny alebo novšie aj z plastu a určenej na pestovanie kvetov máme v spisovnej slovenčine slovo kvetináč alebo slovo črepník.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Lomka, nie lomítko
V uplynulých dňoch sa z jedného elektronického média opakovane šírila reklama, v ktorej sa vyskytovalo slovo lomítko. Slovo lomítko podobne ako mnohé iné slová zakončené na -tko však nepatrí k spisovným jazykovým prostriedkom, preto sa v nijakom prípade nemalo použiť v reklamnom texte. Šikmá čiara, ktorú používame v písanom texte medzi variantnými alebo protikladnými výrazmi, na vyjadrenie podielového vzťahu a pod., volá sa lomka. Slovo lomka sa uvádza nielen v Pravidlách slovenského pravopisu, v Krátkom slovníku slovenského jazyka, ale aj v slovenskej technickej norme o písomnostiach.
1 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
To, že slová končiace na -tko sú nespisovné, sme sa učili na ZDŠ, ale slovo "lomka" som počula prvýkrát cca pred 4-5 rokmi inak pripomína mi slovo "lámka".
0 0
ivuliatko ivuliatko

ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac
Mimochodom, milí jazykovedci si s*rú do vlastnej huby (keď už to mám povedať na rovinu)... To, že máme spisovné slovo PRAVÍTKO, ktoré sme prevzali z češtiny do slovenského jazyka, ich netrápi. Ale z LOMÍTKA už majú šoky. A tak je to aj pri mnohých iných slovách. Lezú mi s tým na nervy.
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

ivuliatko Pozri príspevok
Mimochodom, milí jazykovedci si s*rú do vlastnej huby (keď už to mám povedať na rovinu)... To, že máme spisovné slovo PRAVÍTKO, ktoré sme prevzali z češtiny do slovenského jazyka, ich netrápi. Ale z LOMÍTKA už majú šoky. A tak je to aj pri mnohých iných slovách. Lezú mi s tým na nervy.
Nes*rú, nie všetky slová zakončené na TKO sú nespisovné
erzet Pozri príspevok
Lomka, nie lomítko
...Slovo lomítko podobne ako mnohé iné slová zakončené na -tko však nepatrí k spisovným jazykovým prostriedkom,...
0 0
ivuliatko ivuliatko

ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac
Llívia Pozri príspevok
Nes*rú, nie všetky slová zakončené na TKO sú nespisovné
Súhlasím. Mám však prečítanú celú jazykovú poradňu a v mnohých prípadoch zdôvodňujú spisovnosť či nespisovnosť určitého výrazu velice pokrivkávajúcimi argumentmi. Často si hovorím, že spíšem zoznam takých nezmyslov, zatiaľ to zostáva v rovine plánovania
1 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

dobrý článok
10 gramatických chýb, ktorým by ste sa mali vedieť vždy vyhnúť
Naposledy upravil kukučka : 27.07.12 at 09:23
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... ja mám taký osobný problém ... stretávam sa vo faktúrach s nasledovným: Fakturujeme Vám za dodávku a montáž plávajúcej podlahy ... tá montáž mi tam vôôôbec napasuje ... "reže" mi uši ... aký terminus technicus by bol najsprávnejší: pokládka je asi čechizmus = takže položenie ...? ... ale tento zas nevystihuje úplne všetko, čo súvisí s takouto činnosťou ... alebo by to mohlo stačiť? ... prosím poraďte .. vopred vďaka.
0 0
ivuliatko ivuliatko

ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac
promont maja Pozri príspevok
... ja mám taký osobný problém ... stretávam sa vo faktúrach s nasledovným: Fakturujeme Vám za dodávku a montáž plávajúcej podlahy ... tá montáž mi tam vôôôbec napasuje ... "reže" mi uši ... aký terminus technicus by bol najsprávnejší: pokládka je asi čechizmus = takže položenie ...? ... ale tento zas nevystihuje úplne všetko, čo súvisí s takouto činnosťou ... alebo by to mohlo stačiť? ... prosím poraďte .. vopred vďaka.
Krátky slovník slovenského jazyka 4
4., doplnené a upravené vydanie. Redigovali: J. Kačala – M. Pisárčiková – M. Považaj. Bratislava: Veda 2003.
pokládka, správ. kladenie (parkiet, asfaltového krytu ap.)

Podľa slovníka má byť správne "kladenie"... ale neviem, či Ti to v tej faktúre nebude rezať uši ešte viac
1 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

ivuliatko Pozri príspevok
Krátky slovník slovenského jazyka 4
4., doplnené a upravené vydanie. Redigovali: J. Kačala – M. Pisárčiková – M. Považaj. Bratislava: Veda 2003.
pokládka, správ. kladenie (parkiet, asfaltového krytu ap.)

Podľa slovníka má byť správne "kladenie"... ale neviem, či Ti to v tej faktúre nebude rezať uši ešte viac
... "kladenie" mi pripadá ako v čase, ktorý práve prebieha ... ale tu ide o čas, ktorý už prebehol = práce boli ukončené a výsledok z tejto práce odovzdaný ... ale nereže to uši tak ako montáž ... ani pracovník, ktorý túto činnosť vykonáva, nie je montér ... je podlahár .. teda podľa klasifikácie zamestnaní, resp. z hľadiska kvalifikácie = učnovský list: 3680 2 podlahár = oporu som práve našla aj na strane 27 v http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie: Obsahové náplne remeselných živností ... aj tu sa spomína kladenie ... ako by mal vyzerať teda ten minulý čas ... dodávka a kladenie podláh ... aj keď ?

.. či ukladanie? ... aj takýto termín máme na strane 27 ... ide o: Ukladanie podláh z rôznych druhov materiálov ... ale stále nemám jasno, ako má vyzerať text vo faktúre ...
Naposledy upravil promont maja : 26.07.12 at 08:07
0 0
ivuliatko ivuliatko

ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac
promont maja Pozri príspevok
... "kladenie" mi pripadá ako v čase, ktorý práve prebieha ... ale tu ide o čas, ktorý už prebehol = práce boli ukončené a výsledok z tejto práce odovzdaný ...
...to by nemalo prekážať, veď aj v iných oblastiach sa používajú nedokonavé slovesá, hoci dej bol ukončený - napr. v kaderníctve "strihanie, farbenie..."
KLADENIE - ukončený dej má podobu "uloženie" alebo "položenie"
2 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

ivuliatko Pozri príspevok
...to by nemalo prekážať, veď aj v iných oblastiach sa používajú nedokonavé slovesá, hoci dej bol ukončený - napr. v kaderníctve "strihanie, farbenie..."
KLADENIE - ukončený dej má podobu "uloženie" alebo "položenie"
... tak toto mi vyhovuje ... vrelá vďaka ... ani nevieš ako dlhoooo ma to kvárilo ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať